Tuchlovická pouť - logo

  Ve dnech 6. – 8. května 2005 bude probíhat dvanáctý ročník Středočeského folklorního festivalu. Základní pořady se budou opět konat v obci Tuchlovice u Kladna, ale pořadatelé připravují opět některé pořady i mimo ni. Tato ojedinělá kulturní akce daného regionu si už našla své místo v srdcích mnoha pravidelných návštěvníků. V současné době je festival zařazen mezi nejvýznamnější folklorní festivaly v rámci celé republiky.

  Letošní ročník festivalu je pořádán opět pod záštitou středočeského hejtmana Petra Bendla. Hlavními pořadateli festivalu jsou Folklorní sdružení České republiky, Pražská folklorní unie a obec Tuchlovice za finančního přispění Ministerstva kultury ČR a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Krajského úřadu Středočeského kraje. Festivalu se účastní folklorní soubory z Čech, Moravy, Slovenska a ze zahraničí. Základ však tvoří soubory ze Středních Čech a z Prahy.

  Úvodní představení festivalu proběhne v pátek (6. května) od 18,30 hodin v krásném prostředí kostela sv. Havla v Tuchlovicích komorním pořadem souboru Musica Rustica pod vedením T. Stavěla. V sále Městského kulturního střediska v Novém Strašecí (dříve sál hotelu DUO) budou mít od 20,00 hodin vystoupení domácí soubor Čtyřlístek z Nového Strašecí a hostující soubory Musica Rustica z Prahy, Dyleň z Karlových Varů a Ondřejnica ze severomoravské Staré Vsi nad Ondřejnicí. Sobota (7. května) bude patřit dospělým souborům, přičemž dopoledne se soubory představí volnými vystoupeními před Českou hospodou a odpoledne bude možné zhlédnout v areálu bývalého letního kina hlavní program obsahující pořad PRAMENY Středočeského kraje se všemi zúčastněnými dospělými soubory. Večerní tancovačku, která proběhne v sále České hospody, doplní již tradiční taneční škola dvou hostujících souborů. Ve 20,30 hodin proběhne před Českou hospodou opakované loňské překvapení v podobě ohňostroje, který zajistil provozovatel hotelu Česká hospoda. Zajímavostí bude večerní vystoupení souborů Dyleň, Ondřejnica a Indonéská taneční skupina od 21,00 hodin opět v areálu bývalého letního kina. Večer zakončí v bývalém letním kině folklorní nokturno muzik všech souborů. Nedělní dopoledne a odpoledne (8. května) pak bude patřit stejně jako v minulých letech dětským souborům.

  Letošního ročníku festivalu se zúčastní z dospělých souborů: Čtyřlístek z Nového Strašecí, Jarošáček a Jarošovci z Mělníka, Kamýčan z Kamýka nad Vltavou a Gaudeamus, Mateník a Moták z Prahy, věnující se ryze českému folklóru se zaměřením na Střední Čechy. Výjimku budou tvořit dva pražské soubory, a to Rosénka, zabývající se jihomoravským a slováckým folklorem a Šarvanci, předvádějící slovenský folklor. Hosty festivalu budou soubory Musica Rustica a Malá česká muzika Jiřího Pospíšila z Prahy, Dyleň z Karlových Varů a Ondřejnica z lašské Staré Vsi nad Ondřejnicí. Perličkou je pro letošní ročník již zmíněný soubor Indonéská taneční skupina, která se představí pouze v sobotním podvečerním programu.

  Při nedělních vystoupení se představí jako obvykle dětské soubory. Ze středočeských dětských souborů předvedou středočeský folklor soubor Vonička z Čestlic a pražské soubory Klíček s muzikou Hájíček, Kytice, Lučinka, muzika Notičky a soubor Vrbina. Soubor Rosénka představí jihomoravský a slovácký folklor a soubor Limborka zase slovenský folklor.

  Hlavními mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, Radio Proglas, Mediatel Zlaté stránky a Dětská tisková agentura. Festival podpořili OSA Praha, Halo Noviny, CAC Leasing, a.s. Praha, Sdružení Tradice Č R a další.

  Program festivalu najdete ZDE.

  Jak to na Tuchlovické pouti vypadalo před rokem si můžete přečíst i prohlédnout v archivu Adama v článku Tuchlovická prvenství.