Národopisná slavnost v Kinského zahradě.

    Pokud jste ještě nikdy nebyli v Letohrádku Kinských v Praze na Smíchově, nemusíte se stydět. Je-li vám totiž méně než dvacet let, vlastně jste jej ani nikdy navštívit nemohli. Stav oné budovy byl tak žalostný, že skeptici už jí odpočítávali poslední roky života, které zdevastované budově obklopené malebnou zahradou, zůstávaly. Nicméně po téměř dvaceti letech se stal velký zázrak – budova prošla nákladnou rekonstrukcí a nadechuje se k novému životu. V sobotu 21. května 2005 poprvé pootevřela dveře veřejnosti.

    kroj - poklad po babičce Událo se tak u příležitosti připomenutí 110. výročí Národopisné výstavy. Tenkrát, v roce 1895, se poprvé vedle sebe ocitly korunovační klenoty a malované skříně jako ukázka bohatství naší kultury. Jak na tiskové konferenci řekla Jiřina Langhammerová, vedoucí Národopisného oddělení Národního muzea, obnovený prostor nesoucí hrdě nápis Musaion by měl být nejen místem poučení, ale také setkávání a radosti. Právě v takové atmosféře se nesla sobotní Národopisná slavnost v Kinského zahradě. Při zahájení výstavy i celé slavnosti měli možnost přítomní obdivovat nejkrásnější lidové kroje z Čech, Moravy a Slezska. Členové souborů při této přehlídce ukázali skutečné poklady – kroje, v kterých běžně nevystupují. Měli jsme možnost spatřit i jeden rodinný poklad – kroj, který vyšívala právě pro národopisnou výstavu v 19. století babička jeho současné nositelky.

    Musaion Po této neobvyklé módní přehlídce byla v přízemí zpřístupněna komorní výstava. Ta je zamýšlena jako pozvánka do budoucích expozic (slavnostní otevření celého objektu je naplánováno na konec září) a zároveň díky fotografiím připomíná neutěšený stav Letohrádku Kinských. A pak už patřila terasa za Letohrádkem Kinských vystoupením folklorních souborů. Když jsem navečer opouštěla příjemné prostředí zahrady, míjela jsem účastníky slavnosti. Z útržků hovoru zněla jednohlasně slova překvapení, údivu a obdivu ke krásné nové budově i k vystoupením souborů. A za tu nejkrásnější pochvalu národopisné slavnosti považuji dívku, která si místo pochvalných slov prozpěvovala cestou domů jednu z lidových písniček. A protože Národopisná slavnost v Kinského zahradě pokračuje i v neděli 22. května (v případě nepříznivého počasí budou vystoupení přesunuta do budovy muzea), máte možnost se přijít potěšit pohledem a poslechem i vy.

    ukázka z krojové přehlídky Neděle 22. května 2005
    Terasa za Letohrádkem Kinských – Vystoupení folklorních souborů

    10.30 Hlubina Ostrava, Kohoutek Chrudim, Krušnohor Chomutov, Olšava Uherský Brod
    14.30 Hlubina Ostrava, Kohoutek Chrudim, Krušnohor Chomutov, Olšava Uherský Brod, Vycpálkovci Praha s muzikou Rozmarýnek

    Národopisná výstava českoslovanská
    Pražský výbor Zemské jubilejní výstavy poslal už koncem roku 1891 muzeím, obcím a především regionálním vlastivědným pracovníkům výzvu ke spolupráci a k zakládání krajinských výborů. Výsledek byl nečekaný. Ve třech následujících letech vzniklo přes dvě stě krajinských a místních výborů pro přípravu Národopisné výstavy v Praze. Samotná Národopisná výstava českoslovanská se konala v letních měsících roku 1895 a navštívily ji více než dva milióny návštěvníků! Nejvěhlasnější stavbou celé „národopisné dědiny“ se stala hospoda Na posledním groši, kde vyhrávala Pelárova kapela. K váženým hostům patřil Mikoláš Aleš, Svatopluk Čech, Alois Jirásek, Václav Rais, Jaroslav Vrchlický, Ignát Hermann, V. V. Štech, Jaroslav Kvapil a další.

    Autor