I se štětcem se můžete dostat na olympiádu!

  Věřte, nevěřte, ale na XX. zimní olympijské hry, které se uskuteční v únoru 2006 v italském Turíně, se kromě nejlepších sportovců mohou dostat také šikovní kluci a děvčata – vítězové dětské výtvarné soutěže Visa olympiáda fantazie. Kdo a jak se může na olympiádu pomocí štětce kvalifikovat? Všichni ti, kteří jsou ve věku 9 až 13 let a splní úkol, který je při každé olympiádě jiný. Tentokrát mají vytvořit originální vlajku zimního olympijského sportu, v němž by nejraději soutěžili. Vítězné obrázky budou vystaveny přímo v dějišti zimních olympijských her a budou podle nich zhotoveny skutečné látkové vlajky, jenž ozdobí různá sportoviště v průběhu celých olympijských her.

  I se štětcem se můžete dostat na olympiádu!

  Děti mohou posílat své kresby a malby na zadané téma do 15. září 2005. Vítěz českého kola soutěže bude spolu s jedním ze svých rodičů hostem asociace Visa na olympijských hrách. V průběhu svého pobytu v Turíně bude moci kromě oficiálních soutěží navštívit také doprovodný program olympijských her a seznámit se s italským prostředím a kulturou.

  Soutěž je rozdělena do sedmi krajských kol. Z každého kraje postoupí do finálního výběru se svými obrázky deset kreslířů. Všech 70 finalistů získá cenu od České spořitelny, která je partnerem projektu v České republice. Z těchto finálových obrázků pak bude porota vybírat ten nejlepší, jehož autor či autorka zažije atmosféru Zimních olympijských her 2006 v Turíně. Práce poroty se tradičně účastní několikanásobná olympijská medailistka a mistryně světa v běhu na lyžích Kateřina Neumannová a herec a moderátor Jan Čenský.

  Jan Čenský představuje předsedu poroty Lukáše Urbánka a jeho provedení vlajky.

  „Visa olympiáda fantazie zaznamenala v minulých letech obrovský úspěch a jsme velmi rádi, že tuto soutěž pořádáme v České republice i letos,“ uvedl na tiskové konferenci při zahájení projektu Miloslav Kozler, manažer pro Českou republiku, Visa Europe. Do soutěže Visa olympiáda fantazie u příležitosti olympijských her v Aténách bylo zasláno 477 469 výkresů od dětí ze všech koutů světa a 29 vítězů ze 17 zemí se jelo podívat na olympiádu. Každoročně vzrůstá i zájem dětí z České republiky – v roce 1998 malovalo 1500 dětí, v roce 2 000 to už bylo 3 500 dětí a roku 2002 dokonce 4 000 kluků a děvčat. Konkurence je obrovská, ale výhra je skutečně mimořádná!

  Podrobná pravidla soutěže najdete na internetové adrese: www.visaolympiadafantazie.cz. Na stránkách si můžeš prohlédnout také galerii vítězných obrázků z minulých let. Soutěž byla poprvé uvedena v roce 1994 v rámci zimních OH v Lillehammeru. Olympijské hry od té doby navštívilo 148 dětí z 31 zemí světa.
  Adresa mezinárodních webových stránek soutěže je www.visa.com/visakids.

  Autor