Účastníci kulatého stoluU kulatého stolu na Bambirádě se setkávají děti s různými zajímavými lidmi. Ve čtvrtek 26. května 2005 se v památníku na Vítkově sešly děti (i pár dospělých) s Václavem Routem, předsedou Klubu přátel Skotska. Na této sešlosti byl panem Routem představen a přiblížen pro většinu lidí dost neobvyklý hudební nástroj – skotské dudy.

  Jak jsem se společně s Klárou Doubkovou dozvěděla, naučit se na skotské dudy není nic jednoduchého. Než se dostanete na úroveň, kdy můžete začít hrát na opravdové dudy, trvá to přibližně 3-4 roky. Předtím hrajete na jakousi flétnu (v řeči odborníků Practice Chanters). Jinak vyhrávat na skotské dudy si může troufnout jen člověk se silnými bubínky v uších. Svědčí o tom jedna průpovídka: „Proč dudáci pochodují?“ „Aby unikli zvuku.“ A musím potvrdit, že se zakládá na pravdě. Když se totiž zmiňované dudy rozezněly v památníku na Vítkově, zvukem naplnily každičký kout. (Jestli jste někdy památník navštívili, lehce si představíte, o jak rozlehlý prostor se jedná. Pokud ne, věřte mi, je opravdu veliký). Pro svou hlasitost dudy nechyběly ve skotských válkách při útocích, neboť pro celé vojsko stačil jeden jediný dudák. Dosah jejich tónů se počítá v kilometrech.

  Václav Rout a skotské dudy.

  Už asi tušíte, že dopřávat sousedům třeba hodinu živé hudby denně v podobě cvičení na jmenovaný hudební nástroj by nebylo „to pravé ořechové“, a tak se v těchto případech vymění klasické dudy za elektrické, což sice není ideální, ale co se dá dělat… Poslední perlička ke skotským dudám – naladit je trvá přes hodinu.

  Ke skotským dudám se nepochybně váže skotská kultura a s ní spjatá „mužská sukně“ neboli kilt. Tato velice dlouhá látka naskládaná kolem pasu podléhá módě v podstatě pouze v délce, a to v rozmezí několika centimetrů. Kilt se řadí se mezi typické znaky skotské vrchoviny. Zajímavostí je, že se dnes na tento oděv používají tisíce vzorů.

  Jestli vás skotská dudy nebo skotská kultura zaujaly, mám pro vás dobrou zprávu – v Korunní ulici v Praze bude brzy otevřen skotský obchod.

  A již toto úterý – tedy 31. května 2005 – máte jedinečnou možnost poslechnout si Dudácký soubor grampianské policie (Grampian Police Pipe Band). V historických ulicích Prahy zazní skotské dudy u příležitosti zahájení Fringe festivalu Praha. O festivalu, který nabízí velmi pestrou škálu představení pro děti a dospělé se více dozvíte na jeho stránkách www.praguefringe.com.