Bambiriáda v Českých BudějovicíchPRAHA 28. května 2005 – Bambiriáda nepřestává být ani třetí den cílem mnoha rodičů s dětmi – jejich celkový počet za čtvrtek a pátek se v 27 bambiriádních městech pohybuje kolem 100 000. Tropický víkend, avizovaný meteorology, určitě zvýšil na pražském vrchu Vítkov odbyt limonády a zmrzliny, protože tamní „ranvej“ bambiriádního Letiště je stále plná lidí. Procházejí ji a zastavují se u hangárů-stanů, kde jim zástupci dětských a mládežnických sdružení neúnavně nabízejí k vyzkoušení své osvědčené recepty pro volný čas.

    Horolezecká stěnaMají také z čeho vybírat. Fronta malých návštěvníků stojí například před umělou horolezeckou stěnou. V přílbách a úvazech, bezpečně jištěni chlapci a dívkami v tričkách s nápisem „Skauting pro život“ si mohou starší děti dodat odvahy a vyšplhat se kolmou cestou vzhůru. Jeden za druhým se řadí zájemci i u některých dalších „atrakcí“, třeba před odrazovým můstkem, kde jim k plavnému skoku dopomohou obětavé sokolky. Na trávníku před hangárem Letního domu si malí návštěvníci nakreslí svůj vysněný příbytek, zaskáčou si na velikých nafukovacích válcích, které pro ně připravila YMCA, a vykrouží si keramickou misku na hrnčířském kruhu Sdružení pracovníků DDM. Anebo se projedou na kole po dětském dopravním hřišti spravovaném pražskou městskou policií. A pak si na připravené figuríně vyzkoušejí pod dohledem zkušených zdravotníků spásné dýchání z úst do ústa a masáž srdce…

    Šumperské letištěKroky těch, kteří zamířili na Bambiriádu v Šumperku, vedou do „Země Nězemě“ v parku U Sovy. Je totiž plný pohádkových bytostí známých z filmu Petr Pan. V „Zemi Nezemi“ mohou potkat i víly Zvonilky, které je provedou a poradí, kam se vydat. S indiány mohou vyrábět náramky z korálků, s piráty stavět loď, vázat lodní uzel a zkoušet, jestli trefí krokodýla šiškou přímo do tlamy. Na šumperské Bambiriádě mohou také podle letošního hesla „Na křídlech dětské fantazie“ navštívit Letiště – to se skutečnými letadly, i to pohádkové v místní knihovně. A ještě jedna zajímavost ze Šumperka – na Bambiriádě tam vystupují i děti, které přijely ze Slovenska, Německa a Polska.

    Vysoké kolo v Chrudimi.Rodiče s potomky plní bambiriádní městečka i jinde. Chrudim, kde byla akce letos jen dvoudenní, již ohlásila rekordní součet 9 100 návštěvníků. Tamním pořadatelům udělaly velkou radost školní výpravy z celého Pardubického kraje.

    Pro návštěvníky českobudějovické Bambiriády připravilo tamní Salesiánské středisko spoustu zábavy včetně chození na chůdách, sdružení M-tes počítačové hry a různé testy, svůj vklad přinesl i kroužek robotiky Klubu Robozor při místním DDM: výuku dětského programovacího jazyka Baltík a Baltazar. A koho počítače nebaví, může dát přednost třeba kelímkovému turnaji uspořádanému Českou tábornickou unií…

    Mohamad Abbas v Praze na Bambiriádě.Spolu s Bambiriádou pokračují i její doprovodné akce. V památníku na Vítkově besedovali účastníci Sněmu dětí z bambiriádních měst a zástupců Národního parlamentu dětí a mládeže při „kulatých stolech“ s hosty z Česko-německého fóra mládeže a s Muhammadem Abbásem z Muslimské unie. Akci v Českých Budějovicích zase zpestřilo finále Aerobic Cup 2005, skateboardové závody na rampách a pěvecké pódiové vystoupení Adama Vojtěcha, který se v loňské soutěži SuperStar zařadil mezi padesát nejlepších.