CVVZ 2005 TřebíčNávrat ke kořenům je motto letošní CVVZky… Proč zrovna tohle heslo? Proč se chceme někam vracet a nehledíme do budoucnosti? A kam až se vlastně chceme vrátit? Na CVVZky jezdím skoro patnáct let a tak jsem svědkem vývoje od akce pro necelou stovku lidí v komorním prostředí klubovny Domu dětí po mamutí setkání půldruhé tisícovky vedoucích a instruktorů na těch největších školách… Tenhle vývoj je dlouhodobý a nedá se zvrátit, jsem ale rád, že tento posun cítí všichni členové štábu, i když jezdí na CVVZky podstatně kratší dobu. Nechceme tento trend zastavit a udělat CVVZku pro sto vyvolených… Chceme v Třebíči udělat příjemnou atmosféru, která nám všem připomene, že to co děláme, děláme v první řadě kvůli dětem. Často si vzpomenu na Mikinovu větu, kterou pronesl na jednání sekce Quo vadis CVVZ v Budějovicích. Mikin tehdy řekl: „Nevyplňujeme volný čas dětí, formujeme jejich budoucnost.“ Chtěli bychom dosáhnout atmosféry, která nám všem připomene že práce s dětmi není jen zábavou, ale především důležitým posláním. Chtěli bychom dosáhnout atmosféry, která nám všem připomene, že jsme na jedné lodi. Na lodi přátelství rozrůzněných, přátelství, díky kterému nejsme ve svém poslání sami…

  Právě ta atmosféra je často to, co nám na CVVZkách posledních let chybí. Návrat ke kořenům nebude návratem do doby bez Internetu, vysílaček, notebooků, mobilů, kopírek a dataprojektorů. Rozhodně to nebude návrat „zpátky na stromy“. Chceme se jen pokusit vrátit na CVVZku trochu té romantiky, pocitu sounáležitosti a kamarádství. Chceme vám, kromě shonu mezi jednotlivými programy, nabídnout také možnosti k posezení s kamarády, pokecům, posezením u kytar… Třebíčská CVVZka tedy rozhodně nebude šou plná světel, efektů a projevů politiků… Jsme si dobře vědomi, že bez techniky a podpory politiků to nejde – nakonec záštitu nad letošní CVVZkou převzala ministryně školství a starosta Třebíče a tohle si čtete na Internetu. Přes všechny ty vymoženosti si ale myslíme, že se z CVVZky nesmí vytratit její hlavní myšlenka.

  CVVZ 2005 TřebíčNávrat ke kořenům rozhodně není obratem zpět. Naopak! Je to právě spíš pokusem, zamyslet se nad budoucností práce s dětmi, spolupráce a přátelství rozrůzněných… Možná je to pokus zbytečný, možná je to pokus, který selže, možná se nám to nepodaří… Rozhodně se ale téhle myšlenky nevzdáme a pokusíme se ji maximálně naplnit. Jestli se nám to podaří, už budete muset posoudit sami.

  • Vše o CVVZ najdete na jejích stránkách: www.cvvz.cz.
  • A pokud máte pocit, že tam něco chybí, neváhejte se zeptat.
  • Na stránkách je také diskusní fórum, kde se můžete vyjádřit k budoucnosti CVVZ
  • Atmosféru loňské CVVZ v Českých Budějovicích si můžete připomenout nahlédnutím do článku, který pod názvem Doplnit svou mošnu nápadů připravil Jiří Majer.

  Jan Burda – Tatanka, náčelník CVVZ 2005

  Autor