Slon na hřišti v Synkově uliciHřiště ze speciální vodovzdorné překližky darovali skauti v minulých letech již třem brněnským stacionářům, v těchto dnech staví čtvrté pro Dětský domov v Boskovicích. Hřiště splňují evropské normy a jsou navržena ve spolupráci s odbornými pedagogy tak, aby vycházela vstříc speciálním potřebám dětí. Projekt realizují instruktoři z brněnského skautského střediska Kompas v rámci zážitkových a vzdělávacích kurzů Rozrazil. Těch se účastní mladí lidé ve věku 15-20 let z celé České republiky. Cílem kurzů je motivovat mládež k aktivnímu využití volného času a mimo jiné i k nezištné pomoci těm, kteří ji potřebují.

  „Prolézačky vyrábíme už čtvrtý rok. Účastníky kurzu práce se speciálními nástroji baví, a protože část prací probíhá přímo na půdě partnerské organizace, získávají také nové zkušenosti, dojmy i kamarády,“ říká vedoucí projektu Jiří Hofírek. Letos strávilo šedesát skautů víkend v Dětském domově v Boskovicích. Skauti zde začali pracovat na výrobě hřiště a některé děti z domova se k práci ochotně přidaly. Část víkendu byla věnována společným hrám. Skautům, dětem i pracovníkům domova se společný víkend líbil a všichni se těší, až se znovu setkají na podzim při slavnostním předání zbrusu nového hřiště.

  Výroba prvků pro hřiště.Prolézačka, skluzavka, lanová síť, houpačka, malá horolezecká stěna, basketbalový koš a hlavně hrací domečky se stolky, lavicemi a kuchyňkou budou sloužit dětem nejen jako hračky, ale především jako terapeutické pomůcky tolik potřebné pro zdravý vývoj jejich sociálních vztahů. Prolézačky splňují celoevropské bezpečnostní normy pro zařízení dětských hřišť EN 1176/1-7 a jejich povrchů EN 1177 v souladu s nařízením vlády č. 178/97 včetně novelizací.

  V rámci náročného programu účastníci kurzu postaví pod odborným vedením realizačního týmu jednotlivé části hřiště, které následně zkompletují v zahradě dětského domova. Na stavbě se tentokrát bude podílet i dospívající mládež z domova a postaví si jednu „svou“ prolézačku. Pro většinu z nich to bude první velká věc, kterou v životě vytvoří.

  Stavitelé a uživatelé hřiště.Výroba hřiště má významnou roli v programu kurzu, účastníci při ní stráví několik hodin času. Další podstatnou částí kurzů Rozrazil je příprava na spoluvedení skautských oddílů, která probíhá formou přednášek a seminářů z oborů jako je pedagogika, 1. pomoc a další. Program doplňují zážitkové aktivity, sporty, hry a další činnosti zaměřené na podporu osobního rozvoje dospívajících skautů. Kurz Rozrazil a výroba dětského hřiště probíhá na skautské základně Horní Mlýn nedaleko Ochozu u Brna od 31. 7. do 13. 8. 2005.

  Další informace o Rozrazilu najdete na webových stránkách ZDE.
  Prolézačky v plné kráse si můžete prohlédnout tamtéž.