fotogalerieNe, nebojte se. Nezbláznili jsme se my, ani nikdo jiný. Takhle vysvětlila okolnosti poněkud provokativního názvu benefiční zábavně-sportovní akce Pavla Gomba, ředitelka Českého výboru pro UNICEF: „Možná to někomu přijde kruté, že v polovině posledního prázdninového měsíce připomínáme školákům, že jim za dva týdny prázdniny končí. Ale není neméně kruté, že je na světě 120 000 000 dětí, které nemohou chodit do školy, ani kdyby sebevíc chtěly?“

  Co se to tedy vlastně 15. srpna 2005 chystá? To přítomným zástupcům médií prozradil basketbalista Jiří Welsch (druhý Čech v historii, který okusil slavnou NBA – www.welschjiri.wz.cz). Právě on se totiž postaví do čela týmu hvězd české basketbalové reprezentace (tvořit by jej měli např. basketbalisté Ondřej Starosta, Petr Czudek, Radek Nečas, Welschův starší bratr Petr, Jaroslav Kovář). V exhibičním zápase se utkají s týmem českých osobností (herci, zpěváci a politici). Veřejnosti se představí také basketbalisté hrající v žákovské kategorii Čechy-Morava. Aby si na své přišli i ti, kteří nepatří ke skalním fanouškům sportu pod vysokými koši, budou basketbalové zápasy prokládány hudebními vystoupeními. Účast přislíbila finalistka soutěže Česko hledá SuperStar 2004 Šárka Vaňková, zpěvačka Rebeka, hudební skupina Infinity a New trio s Nicol Lenertovou. Programem, v němž nebudou chybět sportovní soutěže o zajímavé ceny, budou provázet sportovní moderátoři Jana Nováková a Jiří Nikodým.

  Přichystána je i velmi unikátní výstava. Návštěvníci si budou moci prohlédnout vysvědčení českých celebrit, např. Jiřiny Jiráskové, Václava Neckáře, Jitky Molavcové, Dana Bárty, sourozenců Gondíkových nebo Pepy Vojtka. Aby snad výstava nebyla příliš fádní, bylo žádáno vysvědčení z vyšší než první třídy. „Možná budete překvapeni, kteří lidé měli na vysvědčení jedničky a kteří třeba čtyřky. Můžete to pak podle okolností brát jako inspiraci nebo jako útěchu…“ upřesnila Pavla Gomba charakter této pozoruhodné „známkové sbírky“. Zkrátka nepřijdou ani lovci autogramů. Autogramiáda Jiřího Welsche a dalších účinkujících začne ve vstupní hale SAZKA ARENY už v 15.30 hodin.

  Během celé akce budou mít návštěvníci SAZKA ARENY možnost zakoupit si zboží UNICEF: blahopřání, hračky, trička, puzzle aj. (zisk z tohoto zboží je důležitým zdrojem pro financování programů UNICEF na pomoc dětem). A budou mít také možnost zapojit se do celosvětového projektu „Adoptuj panenku a zachraň dítě“. Každá panenka, kterou si zakoupí, představuje skutečné dítě, jemuž svým nákupem (adopcí) zaplatí očkování proti šesti dětským smrtelným chorobám.

  A protože UNICEF již delší čas velmi úzce spolupracuje s Dětskou tiskovou agenturou, bude součástí doprovodného programu pro děti také „Velká škola malých novinářů“. Ta měla svou úspěšnou premiéru na letošní Bambiriádě. Bezesporu nejmladší ředitel školy, Dan Mrázek k tomu říká: „Můžete se vyzkoušet práci s mikrofonem, napsat zprávu, říci jazykolam, nebo opravit text plný chyb. Výkony ve všech disciplínách vám ohodnotíme jako ve škole, jedničkou až pětkou. Známky vám napíšeme do speciální novinářské žákovské knížky a až splníte všechny úkoly, vydáme vám dokonce vysvědčení. A bude-li se vám mezi námi líbit, můžete se k nám přidat a navštěvovat třeba některý z kroužků psané či rozhlasové žurnalistiky, či se stát naším vzdáleným dopisovatelem.“

  Takže jste srdečně zváni všichni, kteří máte rádi basketbal, písničky či jste jen docela obyčejně zvědaví, jak se kdo učil. A pokud jste dosud neměli odvahu vstoupit do budovy, kterou Jiří Welsch označil za jednu z nejkrásnějších hal v Evropě, pak je nejvyšší čas to napravit. Hlavní program v SAZKA ARENĚ začíná v pondělí 15. 8. v 17 hodin. Vstupenky v hodnotě 30,- Kč je možné zakoupit na všech terminálech Sazky a na www.sazkaticket.cz, v den konání akce budou vstupenky od 15.00 hod. k dostání přímo v SAZKA ARENĚ, autogramiáda osobností začíná od 15.30. A určitě s sebou vezměte hodně kamarádů. Zní to skoro až neuvěřitelně, ale dvacet vstupenek na tuto akci umožní jedné dívce ve Rwandě rok školní docházky!

  UNICEF Podrobnosti o vzdělávacích programech UNICEF si můžete přečíst na stránkách Českého výboru pro UNICEF.

  Fotogalerie z tiskové konference s Jiřím Welschem a Janou Novákovou je ke shlédnutí ZDE. Nechybí v ní ani fotografie z archivu UNICEF, které vás zavedou do škol ve velmi vzdálených koutech světa.

  Autor