Evropské jamboree 2005Nový britský skautský náčelník Peter Duncan, jinak také zdejší úspěšná televizní hvězda, slanil obří pódium postavené v Hylands Parku nedaleko Londýna a před 10 tisíci skauty z 58 zemí světa zahájil o víkendu Evropské jamboree, největší skautskou událost za posledních 10 let v Evropě. Nechybí zde ani výprava českých skautů.

  Evropské jamboree 2005 „Síla skautského hnutí, fungujícího téměř ve všech státech světa, je v tom, že vytváří prostor pro navazování přátelství mezi mladými lidmi a překonávání rozdílů. I v době sílícího terorismu lze mezi skauty všech kultur a náboženství v přátelské atmosféře zlepšovat dnešní svět. O to se snažíme i nyní tady, v Británii.“ říká Pavel Trantina, vedoucí české skautské výpravy.

  Evropské jamboree 2005Eurojamu se účastní 25 skautů a skautek z České Republiky (nejvíce z Českého Těšína, Blanska a Plzně, dále pak např. z Hradce Králové, Zbraslavi, Českých Budějovic, Vyškova a Loun). Prezentují se především podsadovým táborem s jedním tee-pee, který budí pozornost všech spolutábořících a je důvodem častých návštěv. Ty také přispívají k tomu, aby se mladí čeští účastníci procvičili v cizích jazycích a navázali nová přátelství. To je ostatně hlavním posláním Eurojamu, který probíhá od 29. července do 10. srpna 2005.

  Evropské jamboree 2005V programu zahájení tohoto evropského skautského setkání, o který se postarali mladí Britové, nechyběla přehlídka gymnastického umu, moderní britské popové písničky představené skupinou Bogus Brothers ani krátký ohňostroj. Symbolicky tak odstartovalo deset dnů plných zajímavého programu.
  Další informace a fotografie z Evropského jamboree najdete na www.eurojam.org/english/news/20050730opening.php

  Evropské jamboree 2005Aktuální informace najdete také ZDE.

  Skauting jako mezinárodní hnutí
  Skautské hnutí dnes existuje ve 214 zemích světa a má téměř čtyřicet milionů členů. Je mezi nimi i téměř 50 000 českých junáků. Skauti a skautky na celém světě dodržují stejné skautské zákony a mají stejný výchovný systém. Díky svému mezinárodnímu rozměru dokázalo skautské hnutí překročit všechny myslitelné hranice. Je otevřeno každému bez rozdílu kulturního, sociálního, náboženského či etnického.

  Autor