FoSTato otázka se mi vloudila do mysli při zemské přehlídce dětských folklorních souborů v Praze v neděli 4. září. Dětský program byl vyvrcholením Pražského jarmarku 2005, který od úterý 30. srpna probíhal na pražském Ovocném trhu. Ale moje otázka se vůbec nevztahovala na dětské soubory. Ty byly výborné. Skvělé taneční i pěvecké výkony předvedly všechny – Kytice z Prahy, Kuřátka z Chrudimi, Škubánek ze Světlé nad Sázavou, Malý furiant z Českých Budějovic i Chebánek z Chebu. Zvědavost vyjádřená otázkou z nadpisu patřila oficiálním hostům – premiérovi Jiřímu Paroubkovi, radnímu Janu Štrofovi, poslankyni Anně Čurdové, prezidentce Generální konference UNESCO Jaroslavě Moserové. Zajímá vás to taky. Tak čtěte dál.
  „To jste mě dostal,“ odpověděl na dotaz premiér Jiří Paroubek. A pokračoval: „Asi bych zvládl polku a valčík, možná mazurku. Víc ne.“ Ještě dodal, že naposledy tancoval asi před dvěma lety.
  „Často jsem jezdila na bály, ale nikdo pro mě nechodil, protože se lidé styděli. Tak jsem si nakonec sebou vzala tanečníka. A víte koho? Vlastimila Harapese. Já zvládnu všechny tance. I besedu jsem tancovala.“ Odpověděla Jaroslava Moserová.
  „Naposledy jsem tančil letos. Ale nikdy ne folklór. I když jsem byl na Moravském plese v Praze. Já nemám žádný styl. Tancuji to, co jsem se naučil sám, dalo by se to nazvat třeba tanec Štrofák.“ Snad ani nemusím dodávat, že to jsou slova radního Jana Štrofa.
  Paní poslankyně Anna Čurdová zvládá všechny tance, ale na parketě ji můžeme vidět pouze při diskotékových kreacích. Je to tím,že její manžel nic jiného netancuje a paní poslankyně s ním jiné tance raději neriskuje, protože je ráda zdravá.
  Předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica se přiznal, že tancuje velmi rád, ale hned dodává: „Tancuji velmi málo a hrozně mě to mrzí, protože když moji kolegové na festivalech tancují, já už sedím v autě uháním stovky kilometrů na další festival. A pořádně si nezatancuji ani na našem reprezentačním plese, protože se starám o hosty.“ Odpověděl a už utíkal k autu a jel na další folklorní festival. A na závěr doporučuji prohlídku fotoalba ZDE.

  Autor