hra a hlavolamyTradiční výstava deskových her a hlavolamů s bohatým doprovodným programem letos přináší celou řadu novinek. Vedle velké herny se představí ježek v kleci se šroubovacím ježkem, Ocelové město, bude čas na šachovou simultánku, besedu s účastníky světového setkání sběratelů hlavolamů ve Finsku atd. Jedná se o největší specializovanou výstavu v ČR.

  Pro členy sdružení dětí a mládeže nabízíme slevy ze vstupného a dokonce vstup zdarma ve čtvrtek a v pátek odpoledne (po registraci). Nabízíme vám tyto výhody, které platí po registraci (e-mailem vystava@hryahlavolamy.cz nebo přes formulář zde). Při společné návštěvě (minimálně 5 osob ve skupině) zaplatíte pouze dětské vstupné (20,- za osobu). Pokud to bude dětská skupina, má doprovod 1 dospělý na 6 dětí vstup zdarma. Dále nabízíme pro vaší skupinu vstup zcela zdarma a to ve čtvrtek a v pátek odpoledne od 13 do 18 hodin. Takže, neváhejte a nezávazně se registrujte zde .

  hra a hlavolamyVýstava představí nejžhavější novinky i stálice v oblasti tradičních a moderních společenských her, hlavolamů všech typů, karetních, deskových, logických a dalších her pro děti i dospělé. Mezinárodní setkání sběratelů hlavolamů a her a celá řada doprovodných programů navazuje na tradici výstav pořádaných již od roku 1996.

  Kdy: 15. – 18. 9. 2005 (čtvrtek až neděle)
  čtvrtek až sobota: 9.00 – 18.00 hodin, neděle: 9.00 – 16.00 hodin

  Kde: Kulturní dům Vltavská, Bubenská 1, 170 00 Praha 7

  Vstupné: dítě 20,- Kč, dospělý 40,- Kč, rodina 80,- Kč, slevy pro školy a skupiny.

  Doprovodný program:

  • uvedení prvního šroubovacího průmyslově vyráběného ježka v kleci
  • mistrovství ve skládání Rubikovy kostky (sobota, 14 hodin)
  • mezinárodní setkání sběratelů hlavolamů (sobota)
  • promítání dokumentárního filmu z mezinárodního setkání sběratelů – FINSKO 2005
  • přednášky pro školy – „Zajímavá Matematika“ (čtvrtek a pátek dopoledne)
  • na závěr velké překvapení: Ocelové město a šachová simultánka (neděle, 11 hodin)
  • velká herna moderních společenských, deskových i karetních her

  Letošní ročník bude ve znamení několika významných událostí. Slavná Rubikova kostka slaví 25. narozeniny. Tento hlavolam, který oslovil celé generace bude k vidění jednak v klasické podobě 3x3x3, ale také v dalších provedeních 2x2x2 až 5x5x5, i v jiných typech z ní vycházejících. Na výstavě si hlavolam můžete vyzkoušet i zakoupit a také se na místě zúčastnit mistrovství ve skládání kostky na čas. Ve své sbírce má mnoho podob kostky také sběratel Milan Vodička, který na výstavě bude přítomen na mezinárodním setkání sběratelů hlavolamů. „Návštěvníci se mohou těšit na film a besedu s účastníky letošního vrcholného setkání milovníků hlavolamů a logických hrátek ve Finsku. Celé setkání sběratelů hlavolamů bude probíhat v sobotu, soutěžní skládání Rubikovy kostky pak od 14 hodin“ zve pan Vodička.

  hra a hlavolamy

  Nedělním překvapením bude pro malé i velké kluky Ocelové město. Tajemství poodhalíme jen trošku příslibem, že bude k vidění funkční velkolepá kovová stavebnice, která se vyrábí již přes 80 let a sběratel a stavitel pan Jiří Mládek se zabývá stavbou ocelového města již 10 let. Nedělním vyvrcholením výstavy bude i turnaj, ukázky a představení krále her, jímž je bezesporu hra šachy. Na výstavě bude premiéra hlavolamu JEŽEK V KLECI, se šroubovacím ježkem. Jedná se o první sériově vyráběný hlavolam, vytvořený podle knih Jaroslava Foglara, spisovatele, který právě ve svých knížkách použil a zpopularizoval tento hlavolam. Dovnitř ježka umístil plánek na Tleskačovo létací kolo. Nyní tedy může získat hlavolam se skrýší v ježkovi každý zájemce.

  Deskové společenské hry získávají stále větší oblibu. Na výstavě se očekává představení klasiky i novinek (Abalone, Aktivity, Carcassone vč. rozšíření, Alhambra, DOOM). Velkolepá herna nabízí možnost vše si na místě vyzkoušet, naučit se pravidla, zahrát si hru. Školení demonstrátoři poradí s nejvhodnější strategií hry nebo výběrem vhodného typu hry, které je možné na výstavě zakoupit se slevou.

  hra a hlavolamyCelá výstava je připravena za dohledu odborného garanta pana RNDr. Jaroslava Flejberka, jehož vlastní sbírka hlavolamů a logických hrátek čítá více než 7000 kusů a patří k největším na světě. Známý sběratel a uznávaný odborník v tomto oboru se hrám a hlavolamům věnuje profesionálně již několik let a celou řádku jich také sám vytvořil (mimo jiné pyramidový kříž z 1014 dílků). Momentálně se věnuje i práci v Českém rozhlase 2 stanice Praha, kde připravuje každou lichou sobotu pořad „Hrátky s logikou“. Návštěvníkům na výstavě Hry a hlavolamy bude tedy nejlepším průvodcem. „Velký zájem o tuto unikátní akci herního typu přičítám také faktu, že Češi ve světě platí za jeden z nejhravějších národů“, říká pan Flejberk – zakládající člen společnosti MENSA ČR.

  Další informace najdete na stránkách: www.hryahlavolamy.cz.

  Autor