Safer internet dayJohana Hošková z Gymnázia Joáchima Barranda v Berouně a Michaela Macová a Petr Švácha ze ZŠ J. A. Komenského v Karlových Varech budou počátkem prosince v Paříži reprezentovat Českou republiku v konkurenci mladých tvůrců dalších 18 zemí v evropském finále vyprávěčské soutěže Safer Internet magický a přátelský. Do národního kola soutěže, které vyhlásila vyhlásila ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Petra Buzková 8. února 2005 na tiskové konferenci ke Dni bezpečnějšího internetu, došlo 184 soutěžních příspěvků ze 26 základních škol a osmiletých gymnázií. S tématem Cesta s přáteli z celého světa do vzrušujícího a občas nebezpečného kybernetického světa internetu a mobilních technologií se vypořádali mladí autoři velmi dobře.

  Ivona Březinová „Jako holka, která si vysnila, že bude spisovatelkou, jsem v dětství prošla spoustou literárních soutěží. Jako autorka knih pro děti a mládež jsem seděla v mnohých porotách jiných literárních soutěží. Ale žádná se nepodobala soutěži Safer Internet. Je dobře, že se dnešním mladým tvůrcům otevírají nové možnosti, kdy mohou obsahově i formálně využívat technologií odpovídajících současnosti,“ uvedla členka poroty, spisovatelka Ivona Březinová. “Snad jen… nechme jim příště více volnosti a nesvazujme jejich fantazii hotovými postavami s předem danými vlastnostmi,“ upozornila ve shodě s dalšími porotci na určité omezení, které přineslo autorům zadání soutěže.

  Nejlepším z českých soutěžících předali dnes ceny a zvláštní uznání poroty náměstek ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Karel Hrdý a celoevropská manažerka soutěže Janice Richardson, a to na festivalu Jičín – město pohádky. V kategorii od 12 do 16 let získala první cenu Johana Hošková za povídku in12-terral-8Spam1502, kterou doprovodila nápaditými ilustracemi. Vítězka kategorie od 9 do 12 let Michaela Macová se spojila s Petrem Šváchou, který její povídce Síť dal s pomocí technologie Flash podobu multimediální prezentace. Zvláštní cenu za povídku Cesta do Bruselu udělila porota čtveřici autorů ze Speciální školy pro sluchově postižené ve Valašském Meziříčí.

  detektiv SAFTLiterární soutěž pod patronací Viviany Redingové, členky Evropské komise odpovědné za informační společnost, organizuje síť Insafe. Na jejím portálu www.saferinternet.org budou v povídkové galerii zveřejněny nejzajímavější příspěvky z celoevropského finále.

  Organizátorem soutěže Safer Internet magický a přátelský je v ČR tým CzeSI (Czech Safer Internet awareness node), prvního projektu programu Safer Internet v České republice, který získal podporu Evropské unie. Cílem projektu je zvýšit povědomí českých uživatelů internetu, zejména dětí, pedagogů a rodičů o možných hrozbách světové sítě, ale také vyvolat diskuzi, která napomůže definovat, co je to závadný či škodlivý obsah, co lze považovat za riziko, jak se potenciálním hrozbám vyhnout. Projekt koordinuje společnost Software602 (www.software602.cz), partnery jsou MŠMT ČR (www.msmt.cz) a společnost CZI (www.czi.cz), spolupracují na něm také sdružení BMI a EPMA. Informace o projektu, jeho aktivitách, akcích a průběhu se nacházejí na www.safer-internet.cz. Zde jsou také zveřejněny výsledky soutěže a vítězné práce, postupně k nim přibudou i další oceněné soutěžní příspěvky.

  O zahájení soutěže jsme vás informovali ZDE.

  Autor