Děti z několika dětských domovů uspořádají 28. září uprostřed sídliště v Havířově-Šumbarku Den pro toleranci neboli den plný soutěží, zábavy i koncertů, který by měl mimo jiné upozornit lidi na činnost občanského sdružení Duha Zámeček pro děti z dětských domovů. O akci i činnosti sdružení jsme si povídali s předsedkyní organizace Ivanou Sobolovou.

  Den pro toleranci

  Jak vznikl nápad uspořádat Den pro toleranci?
  Jsme havířovské sdružení, ale všechny naše akce pro děti z domovů děláme buď v jednotlivých dětských domovech, nebo v přírodě. V Havířově nemáme ani kancelář, takže nás tam málokdo zná. Chceme lidem hlavně představit naši činnost, a přitom je zabavit.

  Takový význam mají i jiné akce, třeba Bambiriáda. Proč se jí nezúčastňujete?
  Masové akce, které se v Havířově pořádají pro děti, jsou většinou komerční. Přijede hvězda a dětem nezbývá než dívat se, co jim předvede. Když už je tady akce s dobrou myšlenkou, jako třeba Bambiriáda, naráží na neschopnost většinou placených organizátorů, který se o volný čas kluků a holek starají jako profesionálové. Připraví skákání v pytlích, vystoupení mažoretek a pro každého jednu limonádu a myslí si, že to děti zaujme.

  Vaše akce bude jiná?
  Tak třeba skupina o5 a Radeček, která bude mít koncert, to už je dneska hvězda. Ale nejsou to napudrovaní frajeři, kteří zahrají, vezmou honorář a jedou dál. Ti kluci s námi už spoustu let jezdí na naše akce pro děti z domovů, učí je hrát na kytaru, natočili s nimi dvě cédéčka. Jsou jejich velkými vzory.

  A další program?
  Všechny soutěže a zábava se budou odehrávat uprostřed obrovského sídliště Šumbark – druhá etapa. Před časem město uprostřed sídliště vybudovalo takové nové jakoby náměstí, které je ale bez života. Proto chceme tomu hezkému místu zkusit dát trochu radosti.

  Proč se akce jmenuje Den pro toleranci?
  Jak už jsem řekla, pracujeme hlavně s dětmi z dětských domovech, kde žije mnoho dětí romských nebo postižených. Chceme lidem a hlavně klukům a holkám, kteří se zúčastní našich soutěží, ukázat, že tolerance je jednou z nejdůležitějších věcí. A že to není zase tak těžké. Třeba do desetiboje Dvojičky skřítka Čikiho se mohou přihlásit jen dvojice, které jsou něčím rozdílné. Kluk s holkou, tlustý s hubeným nebo bílý s černým. Nebo rodič s dítětem, protože akce je určená i pro rodiče.

  Čím se vaše sdružení zabývá?
  Snažíme se s dětmi v domovech co nejvíce pracovat přímo. Bereme je na různé dobrodružné akce, za poznáním i za kulturou. Pořádáme i tábory a akce pro talentované děti, Štědrý den tráví pravidelně naši vedoucí se svými rodinami s dětmi z domovů na horách.

  S kolika dětskými domovy spolupracujete?
  Pravidelně každý měsíc děláme akce pro šest domovů, máme pro ně vytvořený oddíl Správná pětka. Kluci i holky, které s námi před lety začínali jako malí caparti, už teď odešli z domovů do samostatného života a jezdí s námi jako vedoucí nebo kuchaři. Tábory a další akce děláme pro desítky dalších domovů. To je vždy podle zájmu, na některé akce jezdí i domovy z Čech.
  A kromě toho vydáváme každý měsíc časopis Zámeček, který v nákladu 2000 kusů rozesíláme do všech domovů v Česku. Moc nás těší, že teď už si většinu časopisu tvoří děti z jednotlivých domovů samy. Časopis vychází díky podpoře Nadace Terezy Maxové i dalších organizací.


  DEN PRO TOLERANCI V HAVÍŘOVĚ:
  primátorka nakreslí obrázky na chodník, s klukama si zahrají fotbal i holky

  Občanské sdružení Duha Zámeček se dlouhodobě zabývá volným časem dětí z dětských domovů, tentokrát ale připravuje velkou akci pro všechny děti i jejich rodiče. Uprostřed sídliště Šumbark v Havířově uspořádá 28. září akci Den pro toleranci. „Chceme lidem ukázat, co pro děti z domovů děláme. Kromě toho se všichni účastníci při hrách a programu na vlastní kůži přesvědčí o tom, že není důležité, jak kdo vypadá,“ řekla předsedkyně organizace Ivana Sobolová.

  Na hlavním pódiu vystoupí kromě populární skupiny „o5 a Radeček“ i kapela romských kluků z Dětského domova ve Velkých Heralticích a skupina dětí z pěstounské rodiny Sourozenci, která zpívá především náboženské písničky. Družstva přihlášené do fotbalového turnaje si zase musí na soupisku napsat nejméně jednu holku, do hlavní soutěže „Dvojičky“ se mohou přihlásit jen dvojice tvořené nějak rozdílnými soutěžícími – třeba holka a kluk, malý a velký, černý a bílý, rodič a dítě.

  Zahájení veřejné sbírky
  Sdružení na akci oficiálně zahájí veřejnou sbírku. Výtěžek ze sbírky použije hlavně na úhradu svých aktivit pro dětské domovy. „Snažíme se pro děti vytvořit celoroční program. Připravujeme akce pro talentované děti, jezdíme s nimi na vodu i na letní tábory, společně trávíme i Vánoce,“ upřesnila Sobolová.

  Organizátoři jsou z dětských domovů
  Kromě vedoucích se na akci podílejí hlavně instruktoři, které si Duha „vychovala“ v rámci činnosti oddílu Správná pětka, tedy teenageři z dětských domovů v Příboře, Fulneku, Velkých Heralticích, Dubové i Těrlicku.

  Oslavy 50 let Havířova – Malování s primátorkou
  I když je dužina Zámeček z Havířova, většinu akcí dělá „v terénu“. Proto se chceme lidem více představit a zároveň malým dílem přispět k letošním oslavám 50. výročí od založení města Havířov. Záštitu nad akcí převzala primátorka města, paní PaedDr Milada Halíková, která se akce osobně zúčastní a v rámci programu „Malování s primátorkou“ bude s dětmi kreslit na chodník představy, jak by si představovali svůj život ve městě.

  Místo: Havířov-Šumbark, náměstí na II. etapě, před soukromým gymnáziem

  Program:
  09:00 zahájení soutěží a programů
  přihlášky do fotbalového turnaje
  09:30 zahájení fotbalového turnaje
  Gipsy Čhave – romská kapela z DD Velké Heraltice
  10:00 Sourozenci – kapela dětí z pěstounské rodiny
  11:00 o5 & Radeček
  13:00 Šuba duba band – dětská swingová kapela z Frýdku-Místku
  13:00 Závody na kolečkových bruslích
  14:00 Break dance show
  15:00 Vyhodnocení a předání cen

  Celý den:

  • mobilní lanové centrum
  • skákací hrad
  • soutěž Dvojičky
  • další hry, soutěže a zábavy
  • duhový bufet

  Akce se koná v rámci projektu Správná pětka pro děti z dětských domovů, který podpořily Moravskoslezský kraj a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

  Další informace: www.zamecek.net, www.chiki.cz

  Nejvýznamnějším projektem sdružení je vydávání časopisu Zámeček, který organizace zdarma rozesílá v nákladu 2000 výtisků do více než 200 dětských domovů a dalších zařízení ústavní výchovy v ČR. Hlavním partnerem časopisu je Nadace Terezy Maxové, na vydávání se podílí například i MŠMT ČR, Nadační fond manželů Klausových nebo Nadační fond Fantazie Ivety Blanarovičové.