Předseda ČRDM Pavel TrantinaDo Vánoc by měl vzniknout návrh materiálu, v němž by Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) formulovala své „volební priority“. Má jít o soubor témat, která pokládá za závažná a podstatná pro další fungování a rozvoj sdružení dětí a mládeže. Zmíněný materiál jim rozešle k připomínkám – tak, aby výslednou verzi mohl „posvětit“ kongres ČRDM svolaný na 17. leden příštího roku.

    Při setkání členů představenstva dětské a mládežnické rady se šéfy členských sdružení se na tom 9. listopadu v paláci YMCA shodli představitelé devíti přítomných spolků. Byli jimi zástupci organizací Altus, Asociace středoškolských klubů, Asociace turistických oddílů mládeže, Folklorní sdružení ČR, Junák, Klub Pathfinder, Liga lesní moudrosti, Sdružení mladých ochránců přírody ČSOP a YMCA. Dokument by měl posloužit pracovní skupině ČRDM „Stát“ k tomu, aby se vhodným způsobem pokusila s prioritami seznámit některé politiky – nejen z parlamentních demokratických stran, ale třeba i z těch, které by se k nim díky volbám do Poslanecké sněmovny v roce 2006 rády přiřadily.

    Zleva Tomáš Novotný (Asociace TOM) a Josef Výprachtický (Junák)Předseda ČRDM Pavel Trantina probral během téměř dvouhodinového jednání se svými kolegy ze sdružení řadu témat. Tím základním jistě bylo na 17. ledna připravované setkání v Senátu a kontakty s politiky, a to nejen v předvolebním období. „Politici by měli představit svoje pohledy na věci, které nás zajímají – k těm patří kromě daňových asignací, zákona o mládeži, (de)centralizace dotační politiky ještě například postavení dobrovolníka,“ poznamenal k chystanému setkání v Senátu Tomáš Novotný (TOM) ze skupiny „Stát“. Podle jeho představy by mělo jít o svižně moderovanou, časově limitovanou debatu, užitečnou pro ČRDM a její členská sdružení – třeba i tím, že vytvoří prostor pro dotazy z pléna směřující k politikům, kteří na setkání přijdou.

    Předseda FOS ČR Zdeněk PšenicaDebata se vedla také nad možnostmi, jak se pokusit docílit zvýšení finančních prostředků určených v příštím roce pro mládež. „Je to otázka komunikování napříč politickým spektrem se špičkami jednotlivých stran i výkonné moci. Finance pro děti a mládež se tři roky nenavyšovaly,“ upozornil předseda FOS Zdeněk Pšenica a nabídl v této záležitosti svoji pomoc. Tomáš Novotný rovněž připomněl uvažovanou výstavu fotografií dokumentujících fyzický stav objektů, převzatých některými členskými sdruženími ČRDM od Fondu dětí a mládeže. K projektu expozice by měli spojit své síly členové hned několika sdružení, například pionýři, junáci, woodcrafteři a mládežníci z YMCA.

    Pavel Trantina ostatní seznámil s tím, že Rada zahájila jednání s odborem pro mládež MŠMT o pravidlech pro dotace v roce 2007. „Setkání, které jsme měli s paní ředitelkou odboru (Evou Bartoňovou), se neslo ve velmi velké shodě,“ poznamenal předseda ČRDM. Podle něj by se také pravděpodobně 9. prosince měla v Městské knihovně uskutečnit první ze tří konferencí věnovaných komplexní novele Občanského zákoníku. „Na základě grantové žádosti se nám v létě podařilo získat grant Nadace Via na jeho připomínkování,“ dodal. K dalším probíraným tématům patřila mimo jiné problematika DPH, ochrany osobních údajů, pojetí fenoménu dobrovolnictví či strukturálních fondů.

    Zástupci sdružení YMCA, ASK a AltusPavel Trantina závěrem upozornil na to, že se pro sdružení rýsuje i možnost získat peníze z tzv. Norského finančního mechanismu. „Podařilo se nám do jeho rámce prosadit téma děti a mládež (vedle např. opravy kulturních památek, ekologie) a příští týden máme mít seznamovací jednání na norském velvyslanectví,“ nastínil předseda ČRDM. Hodlá se nyní obrátit na členská sdružení se žádostí o tipy, které oblasti jejich činnosti nelze zcela financovat z peněz poskytnutých ministerstvem školství; jde mu o to, aby případný finanční zdroj byl využit co nejefektivněji. V paláci YMCA již padly první návrhy: infrastruktura pro činnost sdružení, vzdělávání, cestování do zahraničí…

    Autor