A tohle je Porta...Jako děti jsme pří víkendových jízdách „Posázavským pacifikem“ nábožně poslouchali vlakové hudební produkce trampíků. V paměti se ukládaly první trampské melodie a písničky zpestřené disharmonickými tóny vrzajících hytláků a houkáním dýchavičného parostroje, ať už toho, co hobloval koleje na železničním náspu nad Vltavou nebo toho, co svými pleskajícími kolesy krájel vodu hned vedle na řece. Déšť jisker supících mašinek vonících oblaky uhelného čmoudu posléze vystřídal smrad spálené nafty ze řvoucích ruských „sergejů“ a dřevěné hytláky nahradily populární patráky. Trampské písničky se dostaly do klatby doby, dnešní generaci stále obtížněji pochopitelné „socialistické normalizace“. Stále však žily na vandrech, v lesích, u ohňů, ve vlacích, ale i v hospůdkách. Všude tam přinášely radost, pocit svobody a volnosti, ale každému účastníku též nepsanou povinnost přispět svým hlasem ke zvuku osadní kapely či sboru.

  Mnozí z těch kluků a holek, rozdávajících své písničky v lokálkách celého Československu, chytili vítr doby šedesátých a sedmdesátých let minulého století, aby své umění vycizelovali a přestoupili do vyšší třídy jiného vlaku. Toho, který je vezl na Portu, na tehdy nový, mladý festival. A jen pár desítek z nich pak smělo každoročně naskočit do ústeckého a posléze plzeňského expresu, a jen několik dosáhlo konečné stanice festivalového finále, ve které se rozdávaly keramické trofeje – Porty, na paměť jejich spanilé jízdy.

  Kytary - pokus o rekord.Tak tomu bylo tehdy a je tomu tak i nyní. Pramáti Porta letos vyjíždí z mnoha stanic a zastávek na svůj již čtyřicátý ročník, ale její muzika je stále mladá a vlaky po kolejích notových linek jedou dál. Letos se první vláček Porty rozjede v Příbrami 4. února. Jmenuje se po hornicku „Huntík“. Snad symbolicky tenhle starodávný hornický vagónek naloží první náklad portovní hudby, z níž po vyčištění od hlušiny zbude kov s různým stupněm ryzosti, který přes výhybky předkol a oblastních finále zamíří do Ústí nad Labem. Tím ryzím kovem jsou muzikanti z Čech, Moravy, Slezska a Slovenska, kteří před porotci uhájí svoji jízdenku do ústeckého expresu. Ale ještě zpět k užité metafoře s onou hlušinou, kterou si nezaměňte za hudební hluchotu všech těch, co do vlaku směr Ústí pozváni nebyli. Zkušenosti mnoha let potvrzují, že mnozí z těch, kteří jeden rok neuspěli, se své exkluzivní místenky do Ústí dočkají za rok, dva.

  Pojďme ale jízdní řád čtyřicáté Porty vypsat celý. Po Příbrami vláček Huntík naloží 18. února v Zaječově i postupující z druhého podbrdského předkola a dojede přesně o čtyři týdny později do oblastního finále v Komárově. 4. března nastoupí Severomoraváci v Bludově u Šumperka a muzikanti z Vysočiny najdou svoji stanici v Rantířově u Jihlavy. 6. – 8. března též začnou svážet ze všech pražských nádraží, kde cestujících bude jako vždy mnoho, 18. března se rozjede vlak ze severočeských Vratislavic. 4. a 26. března se vydají na cestu Jihomoraváci ve Vyškově a Břeclavi. Západočeské portovní lokálky odjedou do svého oblastního finále nejprve z Plzně 28. a 29. března a poté z Aše 7. dubna. Též další dubnový jízdní řád je nabitý k prasknutí. Hned 1. dubna odjedou finalisté z východočeského Kostelce nad Orlicí, 8. dubna se přidají z Polabí a od Sázavy Středočeši v Kolíně a 20. dubna vydá své finálové cestující Praha. Den poté se vláček na dva dny zastaví ve Strakonicích, aby do Ústí naložil Jihočechy. 22. dubna rovněž do oblastního finále zamíří Porta ve Vyškově na jižní Moravě a v západočeské Březové u Sokolova. Jeden z nejnovějších rychlovlaků vyrazí 6. května od Slezského hradu v Ostravě. Novinkou v jízdním řádu Porty je česko-slovenské přeshraniční kolo v oblasti Záhorí a Moravského Slovácka. Koná se 13. května ve slovenské Skalici.

  Slovensko má ale svůj samostatný jízdní řád. Čtyři krajská kola – z Bratislavy, Partizánského, Ružomberoku a Košic, naplní mezinárodní expres do Ústí nad Labem, v němž povezou čtyři kapely. Sestava finále bude kompletní. Bude se psát datum 9. června 2006 a na ústecké cílové stanici jménem Porta bude pěkně rušno.

  Waldemar Matuška Začne čtyřicáté finále Porty!
  Nejprve se všichni cestující z oblastních kol utkají v semifinále o poslední nejdůležitější místenku – do dvanáctičlenného finále celého ročníku, které vyvrcholí v sobotu 23. června (termín opraven na základě informací organizátorů – pozn. redakce). Porta 2006 pozná své laureáty! A pak z noblesních vozů prvních tříd začnou vystupovat hvězdy! Letos jich bude opravdu hodně! Ve dvou hlavních koncertech vystoupí Druhá tráva s Robertem Křesťanem, Čechomor, Hop trop, Pacifik, Miki Ryvola, Kapitán Kid, Jitka Vrbová, Cop, Paběrky s Markem Čermákem a další. Jen host nejzářivější nepřijede do Ústí vlakem, přes oceán totiž koleje nevedou. Z USA přiletí čtyřicáté vyvrcholení nejstaršího festivalu písní romantických tuláků ozdobit dvě celebrity: Waldemar Matuška, jehož doprovodí K.T.O. a hvězdou největší svítivosti bude legendární zpěvák a herec Kris Kristoferson!

  Trampská PORTA A co vám vzkazují mašinfírové toho muzikantského expresu, či chcete-li pořadatelé kolosu jménem Porta, kamarádi z České tábornické unie? Přijeďte si poslechnout, neprohloupíte!

  Petr „Lochness“ Křivohlávek, náčelník ČTU

  Další informace na http://porta.tabornici.cz

  Aktualizace 8. února 2006: Kvůli časovým možnostem Krise Kristoffersona, který na finále přijede z USA, se hlavní finále uskuteční ve dnech 23. – 25. 6. 2006, nikoli v původně avizovaném termínu 10. června.

  Autor