Lomnice nad LužnicíV Lomnici nad Lužnicí fungují folklórní soubory Javor a Javoráček, které se snaží připomenout svému okolí některé, dnes již opomíjené, lidové zvyky a tradice. Spolu s Informačním a kulturním střediskem (IKS) a ostatními složkami města pořádaly v letošním roce například Masopustní průvod čítající na 50 masek. V neděli 26. března 2006 jsme si v Lomnici nad Lužnicí připomněli tradice vztahující se k vítání jara. Děti ze souboru Javoráček předvedly všem přihlížejícím jak se v našem kraji vynášela SMRTKA, jak se děvčata vracela zpět s LÍTEM, čistila studánku,…

  Chlapci přednesli říkanky, které se propovídaly při výrobě píšťalek, pletli pomlázky a škádlili děvčata. Společně si děti zahrály třeba Na sv. Petra, zatancovaly proplétanou, variace jihočeských koleček. Vrcholem programu byla pochopitelně velikonoční koleda a chlapci pak pořádně vyplatili děvčata čertsvě upletenými pomlázkami.
  Po ukončení programu, který se z větší části odehrál pro nepřízeň počasí. V budově Staré radnice a v prostorách městské knihovny čekalo všechny přítomné předvelikonoční vyrábění. Každý si mohl zkusit zhotovit velikonoční slepičku, zajíčka, vajíčko a svůj výrobek si pak odnést domů jako symbol nastávajícího jara.

  Lomnice nad Lužnicí Se svým jarním pásmem se soubory představí ještě 16. dubna v hotelu Gomel v Českých Budějovicích.
  Vítání jara však rozhodně není poslední obnovenou tradicí v Lomnici nad Lužnicí.

  V městské knihovně se připravují na nocování s Andersenem, které pro tento rok rozdělili na 2 části – 31. 3. si budou užívat předškoláci a děti od 1. do 3. tř. ZŠ na Pohádkovém odpoledni a to pravé NOCOVÁNÍ čeká ty starší o týden později ( mezi spáči budou i děti z Javoráčku). Další společnou akcí IKS a složek města, včetně folklórních souborů, bude 30. dubna 2006 jubilejní 10. rej čarodějnic.

  www.lomnice-nl.cz, www.souborjavor.cz

  Autor