Z návštěvy zoologické zahrady.Münchner Sportjugend a Bayerischer Jugendring uspořádali ve dnech 16. – 23. června 2006 v Mnichově Mezinárodní setkání dětí ve věku 14 – 17 let. Děti ze Španělska, Izraele, Polska, Slovenska a Česka se tak měly možnost setkat právě v době, kdy na každém kroku bylo patrné, že probíhá Mistrovství světa ve fotbale. Projektu, který byl určen znevýhodněným skupinám, se za Českou republiku účastnili zástupci sdružení Letní dům.

  Tak tohle je stan, ve kterém jsme bydleli...V pozdních nočních hodinách skupina osmi mladých a vitálních sportovců spolu s dvěmi odhodlanými staršími sportovkyněmi vyrazila směr Mnichov. Po příjezdu nás čekalo nemilé překvapení v podobě velmi špatného ubytování. Tušení, že v klidu spát s dalšími 40 lidmi v jednom velkém stanu bude nemožné, se v průběhu pobytu bohužel potvrdilo. Do připraveného pestrého programu jsme ovšem skočili rovnýma nohama. Seznámení se slovenskou, španělskou, polskou a izraelskou skupinou bylo možné v úvodních hrách, ve všudypřítomném fotbale, v tanci, v coca-colovém pitném režimu. A dny plynuly, jako když se navíjí nit a my jsme se podívali do solného dolu v Berchtesgaden, plavili se po ledovcovém jezeře, potili se v autobuse i v krásné zahradě zámku Nymphenburg.

  Dachau Návštěva památníku koncentračního tábora Dachau nám přinesla mnoho nových informací, chvíle zamyšlení, lítost, soucit a mnohým z nás i zmatek a otázky, jak to všechno bylo, co se stalo, jací byli ti lidé na obou stranách. Zdaleka ne na všechno jsme si dokázali společně odpovědět. Během vzpomínkového obřadu izraelské skupiny jsme přispěli čtením básní Josefa Čapka, který byl také vězněn v Dachau.

  Alpy Na mnichovské radnici dva nejstatečnější (a skoro i nejmladší) v angličtině a v němčině poděkovali za nás všechny organizátorům celé akce. Olympijský areál, návštěva bazénu a botanické zahrady, rozlučková oslava, návštěva v ZOO, to vše a ještě něco navíc naplnilo po okraj zbývající dny. Večerní chýšková setkání naší skupinky byla milá a často rozesmátá, byly to chvilky, kdy jsme byli z dosahu vrzajících postelí a nekončícího zpěvu polské skupiny. Poslední den byl ve znamení loučení s novými kamarády, horečnatých výměn adres i přátelských (?) políbení. A cesta zpět do Prahy a ještě o kus dál. Na závěr je snad možné říci, že to byla obohacující, cenná a náročná zkušenost.

  solný důl Krátký záznam cestovatelských dojmů M.
  Líbila se mi cesta luxusním autobusem z Prahy do Mnichova, líbilo se mi jet kolem letiště a Alianz Areny. Nelíbilo se mi, že když jsem přijeli, tak pršelo. Povídalo se mi hezky se Slovákem, líbil se mi celý den seznamování a her. Naučil jsem se: hello, čus bus autobus, orange, lila, pink, links a rechts. Chutná mi všechno jídlo a líbilo se mi, jak nám včera P. nosil bábovku… Dnešní prohlídka města byla pěkná, ale paní průvodkyně moc mluvila. Já bych řekl jen „podívejte se vpravo, vlevo“ a už bych nezdržoval. Dobře jsem si dnes zaběhali při fotbale. P. se líbil orloj na mnichovské radnici. Dnes byl moc zeleninový oběd, tak mám teď větší hlad, než jsem měl.

  Foto: Anna Ciprová a Lenka Andrlová