Festival muzejních nocí 2007 Program v nezvyklou noční dobu nabídnou návštěvníkům česká muzea a galerie, letos v 86 městech. Pořadateli této neobvyklé nabídky bude více než 120 muzeí a galerií i další subjekty. Poprvé se Muzejní noc, která chce povzbudit v lidech chuť poznat historii a přiblížit jim naše kulturní dědictví, konala v roce 2004 v Praze.
  Festival muzejních nocí se koná od pátku 18. května až do soboty 16. června 2007 v souvislosti s Mezinárodním dnem muzeí, který připadá na 18. května.

  V posledních letech tato akce probíhá i na Slovensku, ve Francii, Švýcarsku, Německu a dalších evropských zemích. Návštěvníci si budou moci prohlédnout nejenom stálé expozice a aktuální výstavy jednotlivých muzeí a galerií, ale také doprovodný program, který úzce charakterizuje jednotlivé instituce.
  Kromě toho jsou připraveny koncerty, divadelní a taneční představení, průvody historických kostýmů, ukázky řemesel, ochutnávky dobových jídel či vína, historické bitvy, soutěže, workshopy, přednášky, videoprojekce, besedy, módní přehlídky, komentované prohlídky, zajímavosti ze zákulisí či prezentace běžně nevystavených exponátů.

  Brněnská muzejní nocVstup na muzejní noc bude ve většině míst zdarma nebo za symbolické vstupné. Programy začínají obvykle mezi 18 a 19 hodinou a trvají většinou do půlnoci, někde pokračují déle, i celou noc.
  Konkrétní podmínky, prosím, ověřte přímo v jednotlivých muzeích či galeriích. Podle měst či data najdete vše, včetně spojení na instituce a odpovědné osoby na internetové adrese Festivalu muzejních nocí.

  Již tento víkend Festival začíná!


  V pátek 18. května:
  Festival muzejních nocí 2007Muzeum Benátky nad Jizerou, Muzeum Blansko, Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou, Muzejní noc v Hodoníně, Muzeum loutkařských kultur a Regionální muzeum v Chrudimi, Muzeum skla a bižuterie Jablonec nad Nisou, Městské muzeum Krnov, České muzeum stříbra v Kutné Hoře, Vlastivědné muzeum Kyjov, Muzeum Bedřicha Hrozného Lysá nad Labem, Slovanské hradiště v Mikulčicích, Regionální muzeum Mikulov, Muzeum Mladoboleslavska + Škoda Auto Muzeum Mladá Boleslav, Vlastivědné muzeum Nymburk, Východočeské muzeum v Pardubicích, Muzeum Vysočiny Pelhřimov, Polabské muzeum v Poděbradech, Třebechovické muzeum betlémů, Muzeum Těšínska – výstavní síň Havířov, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, Městské muzeum ve Veselí nad Moravou, Krkonošské muzeum Vrchlabí, Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
  Ve Znojmě se spojilo několik výstavních subjektů a pořádají Znojemskou muzejní noc, mezi nimi bude jezdit turistický vláček.

  V sobotu 19. května:
  Regionální muzeum v Českém Krumlově, Městské muzeum a galerie Dačice, Městské muzeum Frýdlant, Muzeum Cheb, Muzeum Karlovy Vary, Regionální muzeum v Kolíně, Regionální muzeum v Litomyšli, Hornické muzeum OKD v Ostravě, Prácheňské Muzeum v Písku, Hornické muzeum Příbram, Pevnost Hanička Rokytnice v Orlických horách, Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Muzeum Jana Ámose Komenského v Uherském Brodě, Muzeum Velké Meziříčí, Zámek ve Vsetíně, Památník Vojna u Příbrami, Městské muzeum Žamberk.
  Brněnská muzejní nocBrněnská muzejní noc spojila více než 10 výstavních institucí, otevřených zdarma (Moravská galerie v Brně, Muzeum města Brna, Moravské zemské muzeum, Technické muzeum v Brně, Dům umění města Brna, Muzeum romské kultury, Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Muzeum sakrálního umění – Biskupství brněnské, Historické muzeum ve Slavkově u Brna, Národní památkový ústav Brno, Mendel museum, Památník Mohyla míru Prace u Brna, Muzeum Brněnska – Podhorácké muzeum Předklášteří, Památník písemnictví na Moravě Rajhrad). Zvláštními „muzejní“ linkami MHD se návštěvníci budou moci mezi institucemi dopravit bezplatně.

  20. května: Zámek ve Frýdku-Místku

  21. května: Městské muzeum a knihovna Čáslav

  25. května: Muzeum v Bruntále, Vlastivědné muzeum Jesenicka, Horácká galerie v Novém Městě na Moravě, Prachatické muzeum, Městské muzeum v Rýmařově, Muzeum středního Pootaví ve Strakonicích, Regionální muzeum v Teplicích

  26. května: Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně, Muzeum zahradnictví a životního prostředí – NZM Valtice, Městské muzeum Velvary

  1. června: Muzeum Vysočiny a Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, Muzeum zábavního poznávání – IQ Park centrum Babylon Liberec, Regionální muzeum Mělník, Slezské zemské muzeum Opava, Městské muzeum Týn nad Vltavou, Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci

  Pražská muzejní noc 2005 2. června: Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, Městské muzeum Loreta v Chlumci nad Cidlinou, Muzeum Kouřimska v Kouřimi, Městské muzeum a galerie Polička, Muzeum Českého lesa v Tachově, Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami

  5. června: Městské muzeum v Kralupech nad Vltavou

  6. června: Muzeum Těšínska – výstavní síň Havířov

  7. června: Muzeum Podblanicka Vlašim

  8. června: Muzeum Českého krasu Beroun a Skanzen Solvayovy lomy, Galerie výtvarného umění a Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě, Muzeum Jindřichohradecka, Muzejní noc na Žerotínském zámku v Novém Jičíně, Ostravské muzeum, Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech, Vlastivědné muzeum v Šumperku, Muzeum Vysočiny Třebíč

  9. června: Severočeské muzeum Liberec, Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem

  15. června: Muzeum umění Olomouc – Arcidiecézní muzeum, Muzeum Říčany, Lovecko-lesnické muzeum Úsov

  16. června: Městské kulturní a informační středisko – Muzeum dr. A. Hrdličky Humpolec, Muzeum čs. opevnění z let 1935-1938 Králíky, Muzeum Českého ráje v Turnově, a festival uzavírá Pražská muzejní noc , již čtvrtá v pořadí, na níž se podílí přes dvacet institucí (České centrum Praha, České muzeum výtvarných umění v Praze, Galerie hlavního města Prahy, Galerie Rudolfinum, Hrdličkovo muzeum člověka UK, Židovské muzeum v Praze, Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových, Pražská muzejní nocMuzeum a archiv populární hudby, Muzeum hlavního města Prahy, Muzeum Karlova mostu, Muzeum městské hromadné dopravy v Praze, Muzeum Policie České republiky, Národní galerie, Národní knihovna České republiky, Národní kulturní památka Vyšehrad, Národní muzeum, Národní zemědělské muzeum Praha, Pedagogické muzeum J. A. Komenského, Pražský hrad, Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Vojenský historický ústav Praha). Pro návštěvníky budou den dopředu a v průběhu akce připraveny Informační stany s informačními materiály a detailním programem jednotlivých muzeí, a to před hlavní budovou Národního muzea a před Rudolfinem na Náměstí Jana Palacha. Doprava zvláštními linkami MHD bude pro návštěvníky zdarma.

  Detaily o programech v jednotlivých místech a pořadatelích najdete na stránkách Festivalu muzejních nocí.