Pražská muzejní noc 2006 - Národní Muzeum v PrazeFestival muzejních nocí 2007Téměř celý měsíc se postupně otvírala muzea, galerie i další památky návštěvníkům v netradiční dobu – večer a v noci. Muzejní noc se letos konala ve více než 80 místech po celé republice. Tato tradice začala první Pražskou muzejní nocí 5. června 2004, a setkala již tenkrát s nečekaným zájmem návštěvníků – přišlo jich 50 000. V loňském roce jen v Praze zaznamenala muzea okolo 160 000 hostů.

  Turnov

  Návštěvníci Muzea Českého ráje oslaví den letního slunovratu a připomenou si některé z tradic, které se v tento den odehrávaly. Pražská muzejní noc 2006K zajištění štěstí a blahobytu zapálí přítomní svíce, uvijí věnce s letními květy, seznámí se s magií drahých kamenů, s magií vody a léčivých pramenů a s účinky léčivých bylin. To vše doplní kulturní program, ve kterém návštěvníci uslyší keltskou hudbu, uvidí ohňové tance a noční divadelní představení. Nejmenší návštěvníci se mohou těšit na soutěž se skřítky, vílami, vodníkem, ježibabou či s permoníky. Program začne v 19 hodin a končit bude o půlnoci.

  Pražská muzejní noc 2007

  Pražská muzejní nocv pořadí již čtvrtá, se koná v sobotu 16. června 2007 od sedmé hodiny večerní do jedné hodiny po půlnoci. Akci znovu pořádá Národní muzeum, Dopravní podnik hl. m. Prahy, akciová společnost a Asociace muzeí a galerií ČR ve spolupráci s dalšími muzei a institucemi. Akce je pořádána za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a magistrátu hl. města Prahy.

  Základní osvědčené schéma Pražských muzejních nocí – netradiční noční prezentace kulturního dědictví doplněná bohatým doprovodným programem – zůstalo opět zachováno. Čtvrtý ročník muzejní noci tak znovu nabízí návštěvu širokého spektra kulturních institucí – muzeí, galerií, kulturních památek, a další lokalit.

  Pražská muzejní noc 2006 - Muzeum hudbyPražské muzejní noci se letos účastní rekordních 26 institucí a téměř 50 objektů, přičemž celá řada z nich prezentuje nové objekty či expozice. Vstup do všech objektů podílejících se na muzejní noci je zdarma, s výjimkou Muzea hlavního města Prahy, Galerie hlavního města Prahy a Národní kulturní památky Vyšehrad, kde se platí symbolické vstupné.
  Vedle centrální myšlenky muzejní noci – umožnění návštěvy stálých expozic a výstav v netradiční noční dobu – nabízí Pražská muzejní noc celou řadu doprovodných akcí: koncerty, divadelní představení, filmové projekce, komentované prohlídky, ukázky unikátů a kuriozit z jindy nepřístupných sbírek, přednášky, diskuze, atd. Pražská muzejní noc 2006Akce je spojena s prezentací metropole jako takové a kulturní instituce se tak stávají místy mimořádných zážitků a setkávání (viz doprovodné akce). Pro návštěvníky jsou den dopředu a v průběhu akce připraveny Informační stany, které jsou umístěny před hlavní budovou Národního muzea a před Rudolfinem na Náměstí Jana Palacha. Zdarma jsou zde k dispozici informační materiály a brožurky s detailním programem jednotlivých muzeí.

  Pražská muzejní noc 2005Doprava speciálními autobusovými linkami mezi jednotlivými lokalitami je během Pražské muzejní noci díky jednomu z pořadatelů, Dopravnímu podniku hl. m. Prahy, opět zdarma – týká se však jen zvláštních muzejních linek. Centrální přestupní bod je opět na Náměstí Jana Palacha a návštěvníci mají možnost obdržet informační brožurky s mapou jednotlivých tras. Pražská muzejní noc 2006Speciální autobusové linky propojují expozice v centru města s muzei ležícími v okrajových částech Prahy a umožňují tak nejen svobodný pohyb návštěvníků, ale i přenesení výjimečné atmosféry Pražské muzejní noci po celé metropoli. Celá akce tak vyjadřuje aktivní roli muzeí a galerií v životě hlavního města.

  O historii Pražských Muzejních nocí, přesný program všech památek a další podrobnosti najdete na http://praha.muzejninoc.cz/index.php

  zdroj: http://www.cz-museums.cz/muzejninoc/