Camporee - to je spousta nových kamarádů a zážitkůNa přelomu července a srpna, přesněji 25. 7. –7. 8. 2007, reprezentovalo několik desítek členů Klubu Pathfinder po dvanáct dní Českou republiku na mezinárodním Camporee ve Francii. Co je to camporee a pro koho je? Camporee je setkání chlapců a děvčat, pathfinderů ve věku 11 – 17 let z celé Evropy. Nabízí možnost skamarádit se s těmi, které na schůzce, výpravě nebo na oblastním táboře nepotkáte… Klub Pathfinder ho pořádá obvykle po pěti letech. Co z toho vyplývá? Že jde o událost, kterou mají správné holky a kluci šanci prožít pouze jednou za život.

  Čeští účastníci Pathfinder Camporee 2007 ve FranciiKaždé Camporee má svou jedinečnou náplň a atmosféru – účastníky čekají mezinárodní hry, soutěže, překvapení, tvoření v dílnách, večerní programy s hudbou, divadlem a hledáním Ježíše Krista – největšího Pathfindera. Také večery, ve kterých se výpravy setkávají u národních specialit: jídlo, kultura, hudba… Výlety do okolní přírody, ale také za místními atrakcemi.
  Camporee 2007 probíhalo v jezdeckém areálu ve městě Fontainebleau asi 50 km jižně od Paříže, v příjemném prostředí lesoparku.

  Tady jsou útržky z denního zpravodajství z Camporee:

  Pathfinder Camporee 2007 ve Francii - postavit hangár nám dalo zabratČTVRTEK 26. 7. Jezdecký areál ve městečku Fontainebleau nás přívítal okolo půl deváté ráno – čekalo nás postavit naše česko-moravské tábořiště. Hangár nám dal docela zabrat a zapojit jsme se museli všichni, nicméně odpoledne už jsme měli příležitost se seznamovat s ostatními účastníky, nebo si třeba zahrát fotbal či volejbal.

  Pathfinder Camporee 2007 ve Francii - návštěva Versailles, sídla fracouzských králůPÁTEK 27. 7. Hurá na výlet! Prvním cílem se stává proslulý zámek Versailles, důležité místo Francouzské historie. Někteří obdivovali krásy interiéru – sály, stropy, sochy, obrazy, okna, lustry nebo také japonské foťáčky :-), jiní se zase procházeli po kolonádách v zámeckých zahradách, nebo se osvěžovali poblíž nádherných fontán … Pathfinder Camporee 2007 ve Francii - návštěva Muzea letecví a kosmonautikyPak jsme vzali útokem Muzeum letectví a kosmonautiky. Mohli jsme se vydat do vesmíru, nebo jsme objevovali, jak to vlastně na začátku s tím létáním bylo, někoho zase více zajímaly bojové letouny ze světových válek…

  Pathfinder Camporee 2007 ve Francii - při každodenní zamyšlení nás provázelo motto SOBOTA 28. 7. Vyrazili jsme na výlet do nedalekého skalního městečka. Tam jsme museli bránit svou svatyni, kde se nacházely zákony a zároveň se zvědové snažili získat zákony ze svatyní ostatních skupin… Bylo to velmi napínavé, a hrdinové byli všichni. Sobotní den jsme zakončili zamyšlením o světle – bude nás provázet během celého Camporee – hlavním mottem totiž je „Turn to the light. „ (Obrať se za světlem).

  Pathfinder Camporee 2007 ve Francii - návštěva Versailles, sídla fracouzských králůNEDĚLE 29. 7. Z pohádky do pohádky. Lépe řečeno, z atrakce na atrakci. Kde? V městečku, které snad pojme celý svět – v Disneylandu. Snad každý si vyzkoušel různé prototypy horské dráhy, které mnohým zůstaly v živé paměti… :-)) Unavení a vyblbnutí jsme se vrátili zpátky, a protože nám už scházely síly, radši jsme šli hned spát.

  Pathfinder Camporee 2007 ve Francii - návštěva PařížePONDĚLÍ 30. 7. Budíček byl brzo, vydali jsme se totiž objevovat krásy Paříže a okolí řeky Seiny, po které jsme pluli výletní lodí od památky k památce.
  Pořádně jsme si protáhli svaly na nohách – vystoupali jsme až do druhého patra Tour Eiffel, tedy Eiffelovky.
  V půl deváté večer vypuklo slavnostní zahájení Camporee. Defilé národů, spousta vlaječek, Pathfindeři v krojích a hlavně, ohlušující pokřiky a úžasná atmosféra.

  Pathfinder Camporee 2007 ve Francii - každý národ připravil pro ostatní nějakou zajímavou činnost - na snímku u SlovákůÚTERÝ 31. 7. Světlo se skládá z více barev a svět je rozmanitý. Takové bylo téma ranního zamyšlení. A tady na Camporee je ta rozmanitost a různorodost hodně patrná. Každý má jinou kulturu, jinak křičí, jiným způsobem se raduje, věci dělá jinak, dokonce jí i jiné jídlo, nebo říká jiné myšlenky, všichni jsme prostě originál, a proto je to na tom světě tak hezké a zajímavé. Každý národ má také jiné workshopy a ty byly právě dneska na programu.
  Po obědě nás čekaly hry – Scout Games – všichni účastníci se rozdělili do skupin po dvaceti tak, že byli namixovaní z různých zemí. Potom se skupinky vydaly na několik stanovišť, kde si mohly vyzkoušet rozmanité skautské hry z různých zemí.

  Pathfinder Camporee 2007 ve Francii - při mezinárodním večeru jste mohli ochutnat třeba švýcarské raclette nebo slovenské haluškySTŘEDA 1. 8. se stala symbolem humanitární pomoci – díky odpolední hře jsme přispívali na dva projekty, které pomohou dětem z Turecka a Francie. Ale ještě před tím, dopoledne, byly opět národní workshopy. Lezlo se na stěnu, hrály se sportovní hry… Po obědě to vypuklo – Urban Life. V táborové bance si každý mohl za 1 euro koupit 2 „Pathfinder-eura“, kterými pak platil na jednotlivých stanovištích různé atrakce, například ochutnání čokoládového fondue, zkusit vylézt na lezecké stěně… A že se každý národ snažil připravit pro ostatní to nejlepší, dokládá výsledná vybraná částka – 3 292 EUR :-)) Dnes proběhla mezinárodní večeře – každý jsme dostali lístek, se kterým jsme se mohli najíst u delegace, kterou jsme si vybrali. K ochutnání byla italská pizza, švýcarské raclette nebo také slovenské halušky…

  ČTVRTEK 2. 8. Slavilo se sté výročí Pathfinderů a zároveň desáté výročí EUD Camporee. Sice trošku poprchávalo, ale nálada byla suprová,

  Pathfinder Camporee 2007 ve Francii - ve sportovním klání si naši doběhli až na stupně vítězůPÁTEK 3. 8. Obloha je modrá, jak z plátna impresionisty. Dnes si pod ní trochu zafuníme. Startuje orientační běh, malý maratón, turnaj v kopané a odbíjené. Reprezentanti Česko-Slovenských barev si doběhli až na stupně vítězů… „Kdo neskáče není Čech – hop, hop, hop ! Slovenskóóó, Slovenskóóó“…

  Pathfinder Camporee 2007 ve Francii - na programu byly nejrůznější hry a úkolyVečerní setkání je dvojnásobně slavnostní. Začíná sobota, tedy slavíme narozeniny země. A zástupy Božích dcer a synů přivítaly mezi sebe 11 našich kamarádů, kteří se rozhodli pro křest na vyznání své víry.

  SOBOTA 4. 8. Večer národů – Po úvodním defilé vlajek všech delegací se rozjel program. Příspěvky byly nápadité i prostinké. Neutuchající bylo však povzbuzování a skandování dle národní příslušnosti. Chvílemi jsme si připadali jak v kotli fotbalového stadionu.

  Pathfinder Camporee 2007 ve Francii - závěrečný večerNEDĚLE 5. 8. Těch dvanáct dnů uteklo jako voda, ani si člověk nestačil uvědomit, jak to letí, a je tu konec! Byla to šílená smršť událostí, zážitků, dojmů… Tato záplava kulminovala ve večerním slavnostním zakončení celého Camporee 2007. No, bylo to zvláštní … šťastné, veselé, radostné, smutné, dojemné… co vám budeme povídat… Každopádně už teď víme, že se do našich životů zapsalo camporee jako jeden obrovský, bohatý zážitek, ovšem – z velké části nepřenosný, neopakovatelný, jedinečný – a v tom je asi právě jeho kouzlo!

  logo Pathfinder Camporee 2007 ve FranciiNa zpravodajství z Camporee 2007 se podíleli: Vikina a Ríša Vlachovi, Petra Stehlíková a Karel Bušta, foto David Čančík

  (plnou verzi deníku a stovky obrázků najdete na adrese: http://camporee.pathfinder.cz )

  Autor