Tábor občanského sdružení Kadet v Nové Říši u Telče V posledním srpnovém týdnu už noci bývají chladné. Konec prázdnin je za dveřmi, ale jsou pořád místa, kde stojí stany, tyčí se táborová vlajka a je slyšet dětský smích. Některé letní tábory totiž končí až těsně před začátkem školy. Jaké to asi je, rozloučit se jeden den s táborem a hned ten další zasednout do školních lavic nebo se vrátit do práce? Jedny z posledních letošních táborů jsme navštívili společně s „úřednickou kontrolou“ z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

  Někteří z účastníků tábora Oranžový tábor
  Jsou tábory malé i velké, v lese i u vody. Každý má svou táborovou hru, každý je něčím jedinečný. Oranžový byl tábor oddílu Tuláci Mladých ochránců přírody v Keblově u Vlašimi. Oranžová byla táborová kuchyně, stany i sami táborníci. A na louce u lesa se právě stavěly koleje pro „oranžový expres“.

  Srpnové ráno v táboře oddílu SMOP Tuláci v Keblově u Vlašimi Přátelská návštěva
  Je brzké ráno a táborníci vyspávají po noční hře. Jejich vedoucí mezitím dojeli do blízké vesnice pro čerstvé pečivo, služba zatápí v kamnech a staví na čaj. Štěkot třech leonbergerů upozorní na nečekanou ministerskou návštěvou, kterou tvoří Eva Hampejsová a Dana Klennerová z Odboru pro mládež MŠMT. Je potřeba vyplnit nezbytný formulář a zodpovědět několik otázek týkajících se organizace tábora, na který ministerstvo přispělo dotací. Celá návštěva se však nese v milém a přátelském duchu.

  Zátiší z hrnků na čaj na táboře oddílu SMOP Tuláci v Keblově u Vlašimi Komu patří?
  Na dřevěné stěně u jídelny visí několik barevných hrníčků na čaj. Každý z nich je jiný a přesto spolu ladí a vytvářejí dohromady pestrou mozaiku. To platí pro hrníčky i jejich majitele, kteří se společně na několik srpnových dní setkaly na táboře „Oranžový expres“ pražského oddílu Tuláci. MOPíky právě ranní sluníčko vylákalo ze stanů a hrnky se už za chvíli naplní teplým čajem.

  Předseda o.s. Kadet Jan Burda a hlavní vedoucí Jitka Prokešová na táboře v Údolí Mohykánů, Nová Říše u Telče Údolí Mohykánů
  Nádherná louka nedaleko Nové Říše u Telče je již několikáté léto domovem pro tábor občanského sdružení Kadet z Třebíče. Návštěvu na táboře přivítali hlavní vedoucí Jitka Prokešová a předseda Kadetů Honza Burda. Padesátka táborníků rozdělená do družinek se právě věnovala dopolednímu programu, a tak byl čas na povídání v novém srubu i prohlídku dalších míst v Údolí Mohykánů.

  Galerie bobřích předků - tábor o.s. Kadet v Údolí Mohykánů Ať žije bobr!
  Letošní tábor o.s. Kadet se nesl v duchu Letopisů Narnie a taky jednoho roztomilého zvířátka – bobra. Společenská místnost byla Bobřím hradem, kuchyně Rájem mlsných bobrů a koupelna Bobří tůní. Místo čaje se tu pila Bobrča a hlavní srub zdobila Galerie bobřích předků v čele s Gaiem Juliem Bobrusem, Bobrankou z Arku nebo Albertem Bobrsteinem.

  Jednou z praktických táborových dovedností je rozdělávání ohně - tábor o.s. Kadet v Údolí Mohykánů Nejen zábava
  Jednou z tradičních táborových činností je rozdělávání ohně. Smyslem správného tábora totiž není jen hrát si a bavit se, ale také se něco zajímavého a užitečného naučit. Děti na táboře o.s. Kadet proto byly rozděleny jednak do smíšených oddílů, kde se věnovaly nejrůznějším hrám, a pak do menších družinek, rozdělených podle věku i zájmů. V jednotlivých družinkách jim byl program připraven „na míru“ a měly v nich možnost se spoustu zajímavého dozvědět a naučit.

  Mezi nejromantičtější tábory patří ty, kde se spí v pravých indiánských týpí - tábořiště kmene Malý Walden Ligy lesní moudrosti v Bobrůvce u Žďáru nad Sázavou Kouzlo týpí
  Které tábory patří mezi ty nejromantičtější? Přece ty, kde se spí v pravých indiánských týpí. Jeden takový jsme našli v Bobrůvce u Žďáru nad Sázavou. Tábořiště kmene Malý Walden Ligy lesní moudrosti patřilo poslední srpnové dny táboru rodičů s dětmi. V týpí se dá nejen spát, ale za deštivých dní také povídat, hrát hry, některá uvnitř skrývají unikátní koupelnu nebo dokonce saunu.

  Eva Hampejsová z Odboru pro mládež MŠMT si prohlíží výsledky zručnosti dětí v tábořišti kmene Malý Walden LLM Dobroty od skřítků
  Woodcrafterský tábor v Bobrůvce byl určen zejména mladším dětem, pro které se tábořiště a přilehlý les proměnily ve svět skřítků. Skřítci pro ně každé ráno nechávali dopisy s úkoly, hrami, a dokonce jim sestavovali i jídelníček. A tak mohli malí táborníci ochutnat třeba pohádkovou kaši lesních skřítků, vochechulácké lívance, polévku s drobnými žížalkami nebo podzemní dobrůtky na horkých kamenech. Nešlo si nevšimnout také krásných barevných tašek, které děti voskovou technikou vyrobily.

  Malý táborník ukazuje svou zručnost na opičí dráze - tábořiště kmene Malý Walden LLM v Bobrůvce Kde to voní jehličím
  Krásné slunečné odpoledne by byla škoda nevyužít k procházce po táboře. Nahlédli jsme do jedinečných lázní, zbudovaných uvnitř týpí, a prohlédli si saunu, kterou podle vyprávění hlavní vedoucí Evy Weislové děti doslova milují. Malý táborník nám v lese ukázal důmyslně zbudovaný domeček pro skřítky, který děti stavějí tradičně každým rokem a neustále ho zdokonalují. Nejvíce nás ale zaujaly lesní toalety obložené voňavým jehličím, které jsme neodolali vyzkoušet.

  Autor