EDIE - Cena vévody z Edinburgu Českou republiku navštíví výprava 35 izraelských účastníků Ceny vévody z Edinburghu, kteří zde budou plnit stříbrnou expedici. Provázet je bude 15 českých kolegů. Izraelští studenti v doprovodu svých vedoucích a pracovníka izraelského ministerstva školství navštíví jižní Čechy a Prahu.

    Třicet pět izraelských účastníků The Israel Youth Award, jak je Program v jejich vlasti nazýván, navštíví v rámci plnění stříbrného stupně ve dnech 30. 7. až 6. 8. Českou republiku. Izraelci s českými účastníky Programu EDIE podniknou společnou expedici na Šumavě a sjedou na raftech část Vltavy. Izraelští přátelé navštíví také Český Krumlov a České Budějovice, kde je kromě prohlídky města čeká i setkání s vedením radnice. Skupina se poté přesune do Prahy, kde si prohlédne i židovské staré město a muzeum. Plánováno je též setkání se zástupci izraelské ambasády.

    Početná izraelská výprava se do naší republiky vrací i na základě dobrých zkušeností s loňskou expedicí po jižních Čechách, kterou zajišťoval – stejně jako letos – Vladimír Kojan, vedoucí EDIEho z Gymnázia J. V. Jirsíka v Českých Budějovicích. Plánování a příprava expedice není jednoduchá záležitost, protože je třeba brát ohled na víru a zvyky izraelských účastníků. Jak nám řekla Aviva Ben – Raphael, ředitelka The Israel Youth Award: „ Nikdo z naší skupiny například nesmí cestovat během šábesu (sobota – sváteční den). Tento den můžeme pouze provozovat pěší turistiku nebo se projít nějakým městem.“

    Těsnější spolupráce s izraelskou odnoží Programu se datuje od roku 2006, kdy se českobudějovičtí studenti v rámci projektu „Zmizelí sousedé“ vydali do Izraele hledat občany bývalého Československa, kteří přežili holocaust a po válce emigrovali.

    Zdroj: www.edie.cz

    Autor