City Action - Ymkaři přenesli své aktivity a vystoupení v rámci setkání YMCA EUROPE 2008 na tři pražská náměstíFestival YMCA Europe 2008 byl akcí ve velkém stylu – 7000 účastníků z 54 zemí světa, obrovská pódia, spousta zajímavých aktivit – od koncertů, her, workshopů na především sociální témata, outdoorových aktivit, až po bohoslužby či aktivity výtvarné a jinak kreativní. To vše se konalo v Praze! Jeden den však byl ve festivalovém programu zcela speciální.
  Festival YMCA Europe 2008 Byl to čtvrtek 7. 8. odpoledne a pod názvem City Action ho pořádala YMCA v ČR a probíhal na třech pražských náměstích – Ovocném trhu, nám. Míru a Karlově. Jeho cílem bylo ukázat Pražanům, co probíhá celý týden na Výstavišti – tedy co je YMCA, čemu se věnuje, jaký duch v ní panuje, co je schopna nabídnout.

  City Action - Ymkaři přenesli své aktivity a vystoupení v rámci setkání YMCA EUROPE 2008 na tři pražská náměstí Díky mnoha dobrovolníkům, kteří by si určitě zasloužili alespoň jmenovité uvedení v tomto článku neb byli skvělí, se celý program opravdu bezvadně vydařil. Ovocný trh nabídl ukázku sportovních aktivit – korfbalu, indiaky, volejbalu a fotbalu. Každý okolojdoucí měl možnost si hry vyzkoušet.
  City Action - Ymkaři přenesli své aktivity a vystoupení v rámci setkání YMCA EUROPE 2008 na tři pražská náměstí Karlovo náměstí nabídlo outdoorové aktivity a také nejrůznější hry pro děti. Jít středem Prahy a narazit v parku na týpí a podsadové stany či lezeckou stěnu – to se nevidí každý den. Především zahraniční návštěvníci byli celí bez sebe z obyčejných chůd a nutno dodat, že především pro mexické a brazilské testery této tradiční zábavy to byl velmi tvrdý oříšek, de facto nebyli schopni na chůdy ani nastoupit a to byly velmi nízké. Zato u lezecké stěny se řada mladých lidí, ale i dětí ukázala jako velmi schopná. Také netradiční hry lákaly pozornost – simulace svazování nohou dobytku pomocí tří svázaných tenisových míčků, rutinní to činnost argentinských honáků se ukázala jako hodně zajímavá. Pro menší děti tu byly různé soutěže o bonbony, stavění z kostek, malování apod.

  Mezinárodní festival YMCA Europe 2008 Na náměstí Míru se pro změnu zase tančilo, zpívalo, hrálo divadlo a de facto i baletilo. Několik mladých lidí předvedlo i scénku, secvičenou na workshopu v rámci festivalu. Jejím tématem byl rok 1968 a protagonisté se snažili publiku představit, co všechno se v tomto roce ve světě událo. Objevila se tam například válka ve Vietnamu, atentát na J. F. Kennedyho a M. L. Kinga a samozřejmě také okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Mezinárodní festival YMCA Europe 2008To že se mladá generace zajímá o podobné věci a dokáže je navíc velmi neformálním, přesto podstatu vystihujícím způsobem, předat ostatním vrstevníkům, mě opravdu zaujalo a potěšilo. Na pódiu se vystřídali mladí z Finska, Ukrajiny, Nizozemí i České republiky. Publikum však bylo ještě internacionálnější. Všechna tři náměstí spojovala Tramvaj YMCA, která zdarma vozila veřejnost na jednotlivé aktivity, ale usměvaví dobrovolníci také cestujícím předávali základní informace ať už o právě probíhající City Action či o YMCA jako takové.

  Mezinárodní festival YMCA Europe 2008 Všechny tyto aktivity proběhly jen díky obrovskému nasazení a schopnostem mnoha dobrovolníků pod velením Kristiny Berušky Ambrožové Otřísalové a Julie Nepustilové. Mezinárodní festival YMCA Europe 2008Bylo by super, kdyby se nám podařilo tuto partu lidí udržet, protože s nimi bychom se nebáli jít do žádné další akce. Navíc to byla první velká zkušenost s podobně velkým projektem pro drtivou většinu z nich a přesto vše dopadlo na jedničku!
  Akci se nám navíc podařilo i dobře „mediálně prodat“, takže vliv této akce určitě zvýšil povědomí o YMCA v celé republice. Teď jde jen o to, aby naše YMCA dokázala být otevřená novým příležitostem a své aktivity rozšiřovat a prohlubovat.

  Autor