Chystaný Den stromů na Chaloupkách oslaví dřevo v jeho nejrůznějších podobách. (Ilustrační foto Martin Kříž)Hry a hračky ze dřeva, tak zní podtitul letošního Dne stromů na Chaloupkách, tradiční akce, která letos proběhne 5. října 2008 mezi 10 a 16 hodinou v areálu střediska pro výchovu a vzdělávání v přírodě u Nové Brtnice. Malí i velcí návštěvníci se tak mohou těšit na klasické staročeské hry, budou skládat smrkové štípánky, chodit na chůdách, točit káčou nebo odpalovat špačky. Bude přichystána i trasa pro závody s obručí, děti i dospělí si mohou zkusit motat provazy a vyřezávat drobnosti z borové kůry.

    Pod rukama návštěvníků vzniknou i tradiční horácké dřevěné hračky. Společně nahlédneme ale i do ruských tradic a budeme hrát gorodky. Jsou připraveny i modernější dřevěné hry a opět budou součástí programu lanové aktivity, jízda na koni i ve voze. Na malém tržišti si budete moct koupit nejrůznější dřevěné výrobky a hračky, med, džemy a marmelády. V 11 a ve 13 hodin zahraje v sále hudební skupina Ruah, kapela hrající tradiční židovské písně, staré žalmy i mladší evropský klezmer. Zpívají převážně v hebrejštině, ale i ve staré španělštině a francouzsky.

    Součástí programu je opět výstava hub, velká bylinková čajovna a oheň s hromadou žhavého popela, v kterém si účastníci programu mohou upéct biobramboru. Připraveno bude i občerstvení a živá hudba. Program se koná za každého počasí, vstupné je symbolických 30 Kč a cyklisté mají vstup zdarma. Akci finančně podporuje Ministerstvo životního prostředí ČR.
    Za organizátory se na všechny těší Chaloupky a Ostrůvek, Muzeum Vysočiny, Třebíč a dobrovolní pomocníci z Občanského družení KADET a pražského Junáka.