Zlatý Ámos V pátek 27. března bude ve finále ankety o nejoblíbenějšího učitele ČR usilovat o titul Zlatý Ámos 2009 sedm pedagogů. Jsou to: Lucie Andělová ze ZŠ Komenského v Karviné, Milan Brožek z Obchodní akademie Vinohradská, Praha 2, Markéta Dembková ze ZŠ Komenského ve Frýdlantu nad Ostravicí, Petr Křížek z Gymnázia Tachov, Zuzana Navrátilová ze ZŠ Hrádek u Sušice, Michael Radimerský ze ZŠ Krátká, Klášterec nad Ohří a Viera Žemličková z Gymnázia U Balvanu v Jablonci nad Nisou. Na finalisty však v hlavním městě nečeká jen soupeření o titul Zlatý Ámos. Jako každý rok, tak i letos organizátoři pro oblíbené učitelky a učitele připravili bohatý program.
    „Pobyt v Praze finalisté zahájí ve čtvrtek 26. března odpoledne přijetím u paní Livie Klausové na Hradě a prohlídkou reprezentačních prostor Hradu,“ upřesňuje program ředitel ankety Slávek Hrzal a dodává: „Po té je čeká ještě exkurze ve studiovém domě Českého rozhlasu. Pátek je vyhrazen finále, dopoledne zkouška a ve 14 hodin odstartují soutěžní disciplíny. Večer, to už budeme znát vítěze, je připravena pro všechny slavnostní večeře. Volno finalisté nemají ani v sobotu. Ráno je autobus odveze kousek za Prahu do obce Kunice-Vidovice, do areálu zámku Berchtold. Tady si prohlédnou vznikající dětský ráj a vyzkoušejí si golfový trenažér a další sportoviště. Sobotní odpoledne stráví ve Vinohradském divadle na slavnostním koncertě ke Dni učitelů a večer pak na Kantorském bále, kde bude vítěze oficiálně korunovat ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška.“

    Kromě Zlatého Ámose budou i letos udělovány další tituly. Dětského Ámose 2009 vybere porota složená ze žáků škol finalistů, Média Ámose 2009 v tajném hlasování zvolí přítomní novináři a do volby Ámose sympaťáka 2009 se prostřednictvím SMS může zapojit každý, kdo má zájem. Pravidla hlasování jsou na www.zlatyamos.cz.

    Finále ankety Zlatý Ámos je veřejné. Začíná ve 14 hodin v kongresovém centru Olšanka v Praze 3. V programu kromě učitelek, učitelů a jejich žáků bude účinkovat dívčí hudební skupina 5angels, zpěvačka Iva Hajnová, herečka Jana Paulová, bavič Josef Náhlovský a kadeřnické učiliště z Prahy 8 předvede show s názvem Když se načančám.

    Finále je možné sledovat v přímém přenosu na webových stránkách Českého rozhlasu 2 Praha (www.rozhlas.cz/praha). Rozhlasový sestřih finále odvysílá Český rozhlas 2 Praha v neděli 29. března od 11:05 hodin.

    Další informace na www.zlatyamos.cz.

    Rozhovor s paní Livií Klausovou

    Vážená paní Klausová, již tradičně přijímáte finalisty ankety Zlatý Ámos. Pro učitelky a učitele je setkání s Vámi velmi příjemné a povzbuzující. Co takové setkání dává Vám? Velmi si vážím dobrých pedagogů. Nejenom proto, že pocházím z učitelské rodiny, že můj starší syn je pedagogem a ředitelem gymnázia, a že jsem chtěla být paní učitelkou. Vážím si všech, kteří dělají dobře svoji práci. Proto se velmi ráda setkávám s těmi pedagogy, kteří jsou navrženi svými žáky na tuto cenu.

    S finalisty ankety mluvíte vždy bez přítomnosti médií. O čem si s nimi povídáte? O tom, o čem si povídám s přáteli, s lidmi jichž si vážím. Povídáme si o jejich práci, o jejich žácích, o jejich rodinách, i o životě.

    Co byste přála českým pedagogům k jejich svátku, ke Dni učitelů? Všem českým pedagogům k jejich svátku přeji, aby je práce těšila a měli z ní radost. Přeji jim, aby děti, které mají ve svých třídách, na ně celý život v dobrém vzpomínaly, tak jako já na své učitelky a učitele.

    Rozhovor s poslankyní Annou Čurdovou, patronkou ceny Dětský Ámos

    Převzala jste, už poněkolikáté, záštitu nad anketou Zlatý Ámos. V čem spatřujete její smysl a přínos? Anketu Zlatý Ámos mám ráda. Děti, respektive žáci a studenti, vybírají svého oblíbeného učitele. Obvykle mají jiná kriteria a často poctivější, otevřenější, ale i přísnější než celá školní inspekce i s vedením školy dohromady. Děti musí prokázat, v čem je učitel, kterého vybraly dobrý, musí být aktivní a musí být hybately dění. V tom je smysl, člověčí, dětské, studentské ocenění nejenom profesionality, ale i přístupu. A přínos? Žijeme v době, která žije z negativity, o učitelích a učitelkách se většinou dočteme jenom to negativní. Konec konců sama jsem po dlouhé době nedávno absolvovala rodičovské sdružení a ta míra negativity směrem k učitelům mě docela překvapila. Zlatý Ámos jde opačně, lepší cestou. Cestou dobrých příkladů.V tom je její přínos.

    Jste patronkou ceny Dětský Ámos. Co zásadního by se podle vás mělo změnit v českém školství, aby děti do školy rády chodily? To je ale otázka pro žáky a studenty.Těch by se dospělí měli ptát a naslouchat jim. Mládí je často kritické a revoluční, ale také přemýšlivé a postřehne to, co dospělí nevidí. Samozřejmě, že ne vše, co vymyslí, je realizovatelné, ale naslouchat bychom jim určitě měly. Ale ptáte se, co by se mělo změnit? Tak tedy trochu sci – fi. Financování, a to tak, aby ve školách učili a působili spokojení učitelé a učitelky, kteří budou mít čas na své žáky, pro které nebude kantořina řemeslem, ale skutečným posláním. Ale s tím, co jsem uvedla výše souvisí i výběr studentů k vysokoškolskému studiu, ale také rozumní lidé na rozhodovacích pozicích, kteří budou chtít a podporovat skutečnou vzdělanost nikoli jenom pseudovzdělanost a budou ctít a vnímat nejenom materiálno, ale i lidský rozměr pedagogické práce.

    Co byste popřála českým pedagogům k jejich svátku, ke Dni učitelů? Aby našli odvahu a více bojovali s lidskou hloupostí, nesmyslnými příkazy, byrokracií. Aby se nebáli mluvit nahlas a bylo je slyšet. A pak samozřejmě to obligátní, co se přeje vždy – hodné a spokojené studenty a jejich rodiče, vlídné a chápající nadřízené a zřizovatele, rozumnou inspekci …. A také pevné nervy, toleranci a zaslouženou úctu. Aby jim společnost přestala závidět týdny volna a krátkou pracovní dobu za kterou berou „velké peníze“. Aby vydrželi, protože kantořina je přes všechna negativa krásným posláním.

    (DTA, Praha, tel 603 426 422, zlatyamos@zlatyamos.cz)

    Autor