logo koordinačního centra česko-německých výměn mládeže TandemKoordinační centra česko-německých výměn mládeže Tandem v Plzni a německém Řezně ve spolupráci s Českou radou dětí a mládeže (ČRDM) pořádají ve dnech 17. – 19. 4. 2009 6. česko-německé setkání mládeže s názvem „generation.EUrope 2009“.
    Setkání nedaleko Prahy, v Čelákovicích, navazuje na tradici česko-německých setkání mládeže, kdy první se konalo v roce 1996.

    Účast na akci, na niž se přihlásila stovka mladých lidí ve věku 16 – 26 let z Česka a Německa se zájmem o témata setkání, společnou diskuzi a společné aktivity, přislíbilo také několik členů a kandidátů do Evropského parlamentu (EP). Jsou mezi nimi Jana Hybášková (EDS), Zuzana Roithová (KDU-ČSL), Libor Rouček (ČSSD), Milan Horáček (Bündnis 90 / Die Grünen) a Martin Kastler (CSU). Mezi cíle generation.EUrope 2009 patří diskutovat a rozpracovávat témata související s Evropou současnosti a rolí mladých lidí v ní, a to mj. ve workshopech, hrách, debatách, pódiových diskuzích či kulturních aktivitách a výstupy jednotlivých workshopů poté diskutovat s českými a německými kandidáty do EP.

    Témata cíle generation.EUrope 2009 , která si sami zvolili mladí lidé z Česka a Německa v rámci přípravného setkání, budou např.: volby do EP, informace o EP, migrace, energetická závislost Evropské unie, Lisabonská smlouva, mládež v Evropě, česko-německá spolupráce, orgány EU, národní stát a regiony v EU, rozšíření EU, vzdělávání a pracovní trh a předsednictví EU.
    Akce probíhá při příležitosti předsednictví České republiky v Radě Evropské unie a v rámci kampaně MŠMT „Evropa mladýma očima“. Záštitu převzali Eva Bartoňová – 1. náměstkyně ministra školství ČR a Helmut Elfenkämper – velvyslanec Spolkové republiky Německo v ČR.


    Koordinační centra česko-německých výměn mládeže Tandem v Plzni a Řezně podporují česko-německou spolupráci mladých lidí a byla založena v roce 1996 prohlášením tehdejšího ministra školství, mládeže a tělovýchovy a jeho německé kolegyně při podobném setkání mladých lidí v Poličce. Cílem setkání je poskytnout prostor pro mladé lidi z obou zemí pro otevřenou diskuzi na téma budoucnosti Evropy, českého předsednictví a voleb do Evropského parlamentu v červnu 2009 a dále umožnit setkání s kandidáty do Evropského parlamentu.