V roce 2008 trávilo v banátském údolí U Petra letní prázdniny pod stany pětačtyřicet dětí našich krajanů.Asociace turistických oddílů mládeže (A-TOM) s Ligou lesní moudrosti i letos připravují dva turnusy táborů v rumunském Banátu pro tamní krajany. Loni pod stany v údolí U Petra, nebo snad lépe u Vodenic, trávilo letní prázdniny pětačtyřicet banátských dětí. Letos budou počty obdobné, místo stejné. Krásná a nedotčená krajina, svým rázem spíše horská. Malebné české vesnice s dobrosrdečnými lidmi mluvícími půvabnou češtinou. Na tomto pozadí proběhnou srpnové stanové tábory pod taktovkou vedoucích z obou spřátelených organizací.

    Na letním táboře v rumunském BanátuOrganizačně jsou tábory velmi náročné z hlediska dopravy dětí, ale i materiálu – s tímto nám opět budou muset pomoci povozy. Tedy snad se opět „zadaří“ a všem účastníkům zbudou krásné vzpomínky.

    Jak se lze dočíst v internetové encyklopedii Wikipedii, čeští osadníci přišli do rumunského Banátu z českých zemí v polovině 19. století. Založili tam vesnice Gerník, Rovensko, Svatá Helena, Bígr, Eibentál, Šumice a Svatá Alžběta (zanikla 1847). Původní, české tradice, zvyky a jazyk tam od té doby zůstaly víceméně zakonzervovány, a vytvářejí tak působivou atmosféru doby dávno minulé.