Soutěž Dětský čin rokuKaždý desátý školák, který vloží svůj příběh o hrdinském činu prostřednictvím webových stránek www.detskycinroku.cz, získá zajímavý dárek. Akce probíhá od 10. června do 31. srpna 2009.
  Projekt Dětský čin roku již tradičně nabádá školáky základních škol k zaslání příběhů o dobrých skutcích, které vykovali oni nebo jejich kamarádi. Není nutné zachránit lidský život, plně postačí třeba pomoc staršímu člověku s nákupem či mamince s kočárkem. Zúčastnit se mohou žáci základních a speciálních škol a víceletých gymnázií z celé republiky ve věku od 6 do 15 let.

  Pokud děti či jejich učitelé zašlou příběh v termínu od 10. června do 31. srpna 2009 prostřednictvím webových stránek www.detskycinroku.cz, mají možnost získat ceny od sponzora projektu, společnosti EPline. Vyhrává každý desátý příběh, který bude v termínu soutěže vložen v souladu s pravidly projektu.

  Žáci, kteří nestihnou vložit svůj příběh do konce letních prázdnin, nemusí zoufat. Mají možnost jej zaslat poštou či přes webové stránky až do 15. září. Následně budou příběhy vyhodnoceny a odstartuje finálový boj, ve kterém hlasuje pro nejlepší příběh dětská veřejnost. Výherci získají řadu zajímavých cen od sponzorů projektu a také peněžní příspěvek pro svoji školu. Organizátorem akce, která si za dobu své existence již získala podporu významných institucí, sympatie veřejnosti i mediální pozornost, je nadační fond Dětský čin roku založený na podzim 2005 z iniciativy společnosti Whirlpool CR. Ta se už před lety rozhodla, že nechce naši společnou budoucnost ponechat náhodě a chce pomoci s výchovou slušných lidí.

  Do loňského ročníku soutěže Dětský čin roku 2008 se zapojilo celkem 14 306 dětí, které sepsaly své příběhy o vykonaném dobru, anebo poslaly hlas v rámci hlasování dětské veřejnosti. Nejrůznější zážitky sdělovali žáci základních škol, speciálních základních škol a osmiletých gymnázií ze všech koutů České republiky.

  O projektu Dětský čin roku
  Projekt Dětský čin roku probíhá pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Ministerstva zdravotnictví ČR a primátora hlavního města Prahy MUDr. Pavla Béma. Organizátorem je nadační fond Dětský čin roku a hlavním partnerem projektu společnost Whirlpool CR. Mezi partnery projektu je také Česká rada dětí a mládeže.
  Dětský čin roku vznikl na Slovensku v roce 1999 z iniciativy společnosti Whirlpool Slovakia a dosud se do něj zapojilo více než půl milionu dětí. V České republice byl projekt Dětský čin roku poprvé neoficiálně představen v roce 2004. Zapojit se do něj mohou žáci základních škol, speciálních základních škol a osmiletých gymnázií z celé ČR, kteří vykonali nějaký pozoruhodný dobrý skutek, nebo si všimli skutku svého stejně starého kamaráda a napíší o něm. Soutěží se v 6 kategoriích: Záchrana lidského života; Pomoc v rodině; Pomoc jiným dětem; Pomoc ostatním lidem; Pomoc přírodě a Dobrý nápad. Děti nejen píší a posílají své příběhy, ale jako členové dětské poroty rovněž rozhodují o vítězích v jednotlivých kategoriích. Více na www.detskycinroku.cz

  Autor