Ze závodů v hasičském sportu na 14. mezinárodní CTIF hasičské soutěži 2009 v OstravěSlavnostní zahájení 14. mezinárodní CTIF hasičské soutěže a 17. mezinárodní CTIF setkání hasičské mládeže se uskutečnilo ve středu 22. července 2009 v Ostravě. Přítomni byli Miroslav Vlček, předseda poslanecké sněmovny parlamentu ČR, Jaroslav Palas, hejtman Moravskoslezského kraje a Petr Kajnar, primátor města Ostravy. Přivítali v České Republice všechny účastníky hasičských her.
  Ve čtvrtek změřili síly na městském stadionu Ostrava – Vítkovice mladí hasiči v požárním útoku a štafetě na 400 m s překážkami. Mladé hasiče vystřídali na stadiónu soutěžící v požárním sportu.

  Při zahájení prezident CTIF Walter Egger připomněl všem týmům i početnému publiku důležitost tohoto mezinárodního setkání: „Mezi více než třemi tisíci účastníky z řad hasičů z 28 zemí světa vzniknou zajímavá přátelství. Tyto mezinárodní kontakty zaručují budoucnost plnou porozumění a úcty vůči sousedům, kterým můžeme vždy důvěřovat.“

  Slavnostní zahájení 14. mezinárodní CTIF hasičské soutěže a 17. mezinárodní CTIF setkání hasičské mládeže ve středu 22. července 2009 v OstravěVelkolepý zahajovací ceremoniál ukázal vysokou a neskromnou kvalitu této akce, za kterou můžeme poděkovat dlouhé roky připravované spolupráce mezi CTIF, jeho výboru a českému národnímu výboru. Anton Brandauer, viceprezident CTIF vysvětluje: „První rozhovory a přípravné práce začaly již před čtyřmi lety, aby se vytvořily optimální předpoklady pro týmy dospělých i mládeže.“ „Svou sportovní infrastrukturou a ubytovacími možnostmi nabízí Ostrava ideální rámcové podmínky pro vyzvednutí takovéto nádherné akce. A tak můžeme představit také Českou Republiku a její hasiče,“ dodal Miroslav Štěpán, prezident českého národního výboru CTIF a ředitel Hasičského záchranného sboru České Republiky. Hans-Heinrich Ullman, předseda výboru CTIF mezinárodní hasičské soutěže se těší na skvělé závody. „Samozřejmě je při takové velké akci vždycky mnoho detailů, které se musí sladit. V úzké spolupráci s národním výborem pořadatele jsme mohli všechny body vyřešit.” „Pracovali jsme ve velmi přátelské atmosféře a všichni jsme si dali velmi záležet, abychom docílili pozitivních výsledků,” doplnil ho Jos Tholl, předseda komise CTIF, vedoucí mládeže.

  Sdružení hasičů Čech, Moravy a SlezskaSdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska byla dána čest přivézt oheň mezinárodní soutěže historickou Pragou RN až na plochu stadionu, kde jsem ho předal naší nejlepší sportovkyni Monice Sedlaté. Během příštích dní bude tedy planout oheň v srdcích hasičů z celého světa, s upřímností a sportovním duchem, které hasiče a záchranáře charakterizují. „Za všechno, co vykonali, si obyvatelé a organizační výbor Ostravy zaslouží upřímné díky. Jejich pohostinnost a srdečnost je zárukou dobrého zdaru našeho podniku. Ve jménu všech soutěžících a CTIF děkuji všem pomocníkům za jejich nasazení, které prokázali během přípravných prací.“ – po tomto poděkování prohlásil prezident CTIF Walter Egger mezinárodní hasičskou soutěž jakož i mezinárodní setkání hasičské mládeže 2009 v Ostravě za zahájené.

  Ve čtvrtek 23. července dopoledne ve velkém vedru změřili síly na městském stadionu Ostrava – Vítkovice mladí hasiči v požárním útoku a štafetě na 400 m s překážkami. Mladé hasiče vystřídali na stadiónu soutěžící v požárním sportu. Na programu byla disciplína – výstup do IV. podlaží cvičné věže.

  Do soutěží hasičských her se za Českou republiku nominovaly týmy mládeže sboru dobrovolných hasičů Písková Lhota, Chlumec nad Cidlinou a Horní Hradiště. V požárním sportu Českou republiku reperezentuje výběr profesionálních hasičů a tým Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. V klasických disciplínách budou bojovat o medaile muži ze Sborudobrovolných hasičů Chlumec nad Cidlinou, Zibohlavy, Frýdek-Místek, Vlčnov, Bystré v Orlických horách, Velké Meziříčí a reprezentační výběr. Ženy bude za ČR reprezentovat sbor dobrovolných hasičů Písková Lhota, Chlumec nad Cidlinou, Vlčnov a Frýdek-Místek – Skalice.

  Táborová olympiáda
  Mladí hasiči se včera odpoledne sešli na ploše před Středoškolskou ulicí. Hlavním cílem akce bylo vzájemné setkání 23 družstev ze stejného počtu zemí. Českou republiku reprezentovala tři družstva – děvčata z Pískové Lhoty a kluci z Horního Hradiště a z Chlumce nad Cidlinou. Měli už za sebou soutěže štafety: žebříková stěna, podlézaní laťky, hladký úsek… Teď si doslova vychutnávali volné discipliny, které jim připravili čeští organizátoři.
  „Nejvíce mě svými výsledky překvapili Slovinci. Přesto, že nebyli nejlepší, rozhodně mě překvapili svým chováním a skvělým vystupováním,“ uvedla hlavní organizátorka a náměstkyně starosty SH ČMS Monika Homolková-Němečková. Na otázku, kdo je její nejlepší spolupracovník, s úsměvem dodala, že všichni dobrovolníci a pečovatelé, jak z řad HZS, tak i z civilního sektoru.

  Výstup do IV. podlaží cvičné věže ve velkém vedru v podvečer hasičských her 23. 7. 2009 v Ostravě absolvovalo celkem 79 borců z řad profesionálních hasičů a 56 soutěžících z kategorie dobrovolných hasičů. V pátek absolvovali běh na 100 metrů s překážkami. Ve večerních hodinách měřili síly ve štafetě 4×100 m s překážkami. Největšími favority mezi profesionálními hasiči jsou hasiči z Ruska, Běloruska a České republiky.

  V pátek dopoledne 425 mladých hasičů vyjelo zvláštním vlakem do Rožnova pod Radhoštěm. S velkým zájmem si prohlédli Valašské muzeum muzeum v přírodě. Program byl zpestřený tím, že při příchodu do skanzenu právě probíhal dojezd etapy automobilových veteránů Beskyd Rallye. Vedoucí delegací spolu se starostou SH ČMS Ing. Karlem Richtrem. pak přijal ředitel muzea Ing. Vítězslav Koukal, CSc.

  Z Rožnova pod Radhoštěm vás zdraví Pepa, Nitra

  Celé články i s pořadím vítězů najdete na stránkách Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska: www.dh.cz
  – v článcích s názvy Soutěž je zahájena a Hry v plném proudu