Zlatý ÁmosV sobotu 10. října 2009 bude slavnostně zahájen již 17. ročník ankety o nejoblíbenějšího učitele ČR – Zlatý Ámos 2009/2010. „Zahájení bude netradiční, v dětském ráji na zámku Berchtold vysadíme za přítomnosti vítězů ankety z minulých let a partnerů ankety lípu Zlatých Ámosů – říkáme jí zkráceně Ámosovník,“ vysvětluje ředitel ankety Slávek Hrzal. Ke kořenům stromu bude uložena schránka s pravidly ankety a dalšími dokumenty. U stromu bude cedulka se jmény všech dosavadních Zlatých Ámosů. Pořadatelé ankety ji budou každý rok aktualizovat.

  Zasazení Ámosovníku je veřejné. Začíná v 15 hodin. Zámek Berchtold leží nedaleko od Prahy směrem na Brno, v obci Kunice – Vidovice. Po vysazení stromu je připravena komentovaná prohlídka zámecké zahrady a dětského ráje.

  Pravidla ankety zůstávají i v 17. ročníku stejná jako v předchozích letech. Navrhovat kandidáty na titul Zlatý Ámos mohou jen žáci a studenti základních a středních škol. Do přihlášky je třeba napsat stručnou charakteristiku kandidáta, popsat jednu příhodu s ním prožitou a připojit podpisy 100 osob, které s přihláškou souhlasí. Na malých školách do 150 žáků stačí, když se podepíše alespoň polovina z nich.

  Přihlášky přijímají pořadatelé do konce tohoto roku, tedy do 31. prosince 2009.
  V lednu a v únoru proběhnou regionální kola, na kterých musí žáci před porotou svou volbu zdůvodnit. Začátkem března 2010 bude semifinále a finále je plánováno na 26. března. Slavnostní korunovace bude o den později, v sobotu 27. března 2010 na Kantorském bále.

  Více informací a formulář přihlášky najdete na www.zlatyamos.cz.

  DTA, Praha, tel 603 426 422, zlatyamos@zlatyamos.cz