Se skautským pozdravem - kniha fotografií Ladislava Sitenského s průvodním slovem Františka Nepila V sobotu 15. listopadu 2009 zemřel v devadesáti letech Ladislav Sitenský, vynikající fotograf, válečný veterán, nositel mnoha vyznamenání a také dlouholetý skaut.
  Fakta o jeho životě jsou známá a většina lidí má jeho jméno spojené se snímky hor, Prahy nebo letců z druhé světové války. Snad jen mezi skauty se ale ví, že byl deset let členem meziválečného Junáka.
  Sám o této etapě života řekl: „Přihlásil jsem se do armády a od podzimu 1939 jsem sloužil u naší pěchoty v Agde. Nebylo to lehké, spíše to vypadalo jako v koncentračním táboře. Zde bych chtěl citovat zápis ze svého deníku ze dne 26/11/39: Jsem nesmírně vděčen skautingu, který mne na život výborně připravil v každém ohledu. Snáším to lehce, (to jsem možná trochu přehnal!) ale kdybych nebyl deset let skautem, snad bych byl schopen spáchat sebevraždu. Je zde mnoho lidí, kteří trpí častými depresemi. Já jsem připraven na vše – a dobře připraven! V té době mne čekalo ještě pět a půl roku války a já jsem přesvědčen, že právě skautská výchova mi pomohla tento čas přežít.“

  Snímky především vodních skautů od Ladislava Sitenského byly otiskovány na stránkách a obálkách předválečného časopisu Junák.
  Souborně je vydalo v r. 2000 Tiskové a distribuční centrum Junáka. Kniha vyšla s doprovodnými texty dalšího skauta a úžasného vypravěče Františka Nepila pod názvem Se skautským pozdravem.
  Sitenský fotil v té době již také například pro časopisy Ahoj a Pestrý týden. Těsně před začátkem války měl nastoupit na studia ve Francii, ale místo toho se 21. září 1939 přihlásil do naší zahraniční armády a 20. listopadu už byl v táboře československé jednotky v Agde. V roce 1940 se dostal k 312. československé bombardovací peruti Britského královského letectva (RAF) a do konce války především fotografoval.

  Po návratu do vlasti se stal profesionálním fotografem. Za život vytvořil kolem půl milionu snímků, z toho desetina jich vyšla tiskem.
  Z téměř dvou desítek knih fotografií jmenujme alespoň některé: 312. peruť, Na řeku, Praha stověžatá, Krajinou domova, Praha mého mládí. Knihy snímků o letcích RAF vyšly až po roce 1989: Z válečného deníku, Stíhači a Na nebi a v pekle. Jedny z posledních publikací byly Se skautským pozdravem a Ladislav Sitenský vzpomíná, kterou vydalo nakladatelství Lidové noviny.

  Ladislav Sitenský měl obrovský dar vidět a zachytit prchavý okamžik, ale také vystihnout krásu krajiny, třpyt řeky či majestátnost zasněžených hor. Díky za nádherné fotografie…

  Autor