V krkonošském Lánově se již několik let pořádá svatomartinský průvod Lampiónového průvodu se v Lánově u Vrchlabí zúčastnila delegace dětí z polské Szklarské Poreby. K zavedení úspěšné tradice inspirovala ředitele místní devítiletky předvádění martinské legendy v zahraničí.
    Chlapci a děvčata z partnerského města přijeli do Lánova už v odpoledních hodinách svatomartinského dne. S českými kamarády vytvořili z krabic od mléka, papíru a dalších materiálů lampióny, se kterými pak společně vyrazili do průvodu. Začátek trasy byl tradičně na parkovišti u hotelu Lánovský Dvůr, kde si více jak tři stovky účastníků nejdříve poslechly legendu o sv. Martinovi, jehož svátek si tímto způsobem obyvatelé podhorské obce připomínají již několik let.

    Průvod, v čele s postavou sv. Martina na koni, došel po půlkilometru k základní škole, kde žáci sehráli legendu, podle níž se rytíř Martin rozdělil o plášť se žebrákem, choulícím se u městské brány francouzského města Amiens.
    „Před několika lety jsem při jazykovém kurzu v zahraničí viděl na vlastní oči dva martinské průvody, které mě velice zaujaly. Byla to paráda se vším všudy – v čele šla kapela, účastníci průvodu zpívali martinské písně a nechyběly samozřejmě ani lucerny. Během působení ve funkci ředitele v lánovské devítiletce jsem si jednou na tento zážitek vzpomněl a řekl jsem, proč nezkusit něco podobného v našich končinách. Vůbec mě tenkrát nenapadlo, že by se z toho mohla stát tradice, která už více jak pět let k podzimnímu Lánovu patří. Jsem rád, že letos k nám v rámci projektu Krakonošovi potomci 2009,který je spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Glacensis, přijeli i přátelé z Polska,“ sdělil ředitel základní školy Martin Bartoš.

    Autor