Pionýr Je to skutečně už dvacet let od 20. ledna 1990, kdy byla obnovena činnost Pionýra jako samostatného demokratického sdružení. Dvacet let plných soutěží, her, oddílových schůzek, výprav, táborů, ale i velkých celostátních a mezinárodních akcí. Obnovený Pionýr za tu dobu dospěl, vyrovnává se se svou minulostí, dobře ví, na co lze navazovat. Je tvořen stovkami živých a činorodých oddílů a klubů, které pracují po celé České republice. Získal si uznání státních orgánů i odborných institucí, má pevné zahraniční vazby. Sečteno a podtrženo, může na svou narozeninovou oslavu vyrazit s radostí a klidem, protože před ním jsou další dobré roky.

    U příležitosti svých narozenin Pionýr připravil výstavu, která návštěvníky seznámí s historií i současností pionýrského hnutí u nás, přiblíží činnost současného Pionýra i hlavní myšlenky, z nichž vychází jeho program. A protože hry, soutěže a tvořivé aktivity jsou základním prvkem naší činnosti, budou i tuto výstavu doprovázet různé doprovodné programy. Výstava bude putovat po mnoha místech naší vlasti, aby ji mohl shlédnout opravdu každý, kdo se nespokojí se stále přetrvávajícím vnímáním Pionýra coby jakéhosi reliktu minulosti. Přehled míst a termínů výstavy bude průběžně aktualizovaný k nalezení na stránkách www.pionyr.cz.

    Zahájení výstavy proběhne v Praze 29. ledna jako součást desátého ročníku tradiční akce Ledová Praha.
    Ta každoročně umožňuje mnoha dětem z celé republiky navštěvovat v průběhu jednoho víkendu různé památky, muzea a další zajímavosti hlavního města za zvýhodněné vstupné nebo dokonce zcela zdarma. Je určena oddílům, rodinám s dětmi, školám i dětem z dětských domovů. Ty mají příležitost navštívit například: objekty Národního muzea včetně Nové budovy na Vinohradech, Pražský hrad, Muzeum hlavního města Prahy, objekty Národní galerie, Bludiště a rozhlednu na Petříně, Prašnou bránu, Židovské muzeum, Skleník Fata Morgána, Armádní muzeum Žižkov, Martinický palác, Muzeum voskových figurín, Poštovní muzeum a mnoho dalších. Počet účastníků od počátku stále narůstá a v posledních letech se pohybuje okolo 10 000. Věříme, že i jubilejní desátý ročník umožní co nejvíce dětem prožít krásný a přínosný víkend v Ledové Praze. A jestli navštíví výstavu a dozvědí se více o Pionýru, tím lépe.
    Ostatně, přijďte i vy.

    Výstava bude k vidění od 29. 1. 2010 v Letohrádku Portheimka – Štefánikova 12, 150 00 Praha 5 (www.portheimka-smichov.cz). Další místa a časy budou upřesněny na www.pionyr.cz.