Ostravští členové Parlamentu dětí a mládeže se vydali do Prahy objevovat Ameriku Do Spojených států se náš parlament dětí a mládeže bohužel jen tak nedostane, a proto jsme vyrazili do víru velkoměsta hledat stopy země svobody. Vražedné vstávání je údělem Ostravanů, a tak pro mnohé již tato cesta začala hromadným přespáváním a odjezdem na nádraží v brzkých ranních hodinách.
  Pokud jste tak obezřetní a dostatečně se obléknete, abyste neumrzli ve věčně netopících vlacích Českých drah, můžete dospávat nebo procvičovat slovosled otázek, na které se chce zeptat. Po cestě k místu určení je potřeba prohlédnout si základní pražské památky, utíkat před šílenými nájezdy rolbaře na Staroměstském náměstí a závěrečné rozmrznutí v některém z rychlých občerstvení. Poté, co zahlédnete na ulici velkou americkou vlajku, vlnící se ve větru, uvědomíte si, že se již blížíte k místu určení. Projdete velkými vraty a jste tam, americké centrum v plné své kráse. Musíte si však dávat pozor na své zdraví, mnohé slečny poznali, co to je za bolest, když švihnete hlavou za procházejícím mariňákem.

  S úsměvem a dostatkem kávy nás uvítali a nadopovali hromadou brožur a příruček. Poté co jsme se usadili, se objevil příjemný prošedivělý muž Nick Hayser, diplomat amerického velvyslanectví. Zazpívali jsme si písničku a Nick nás seznámil s chodem ambasády. Pak následovala hromada otázek, jež byli velmi ochotně a s radostí zodpovězeny. Drobné rozpaky se objevily pouze při otázce lidská práva (Dalajlama) versus ekonomika (Čína). Následoval rozhovor s usměvavým mariňákem Chrisem. O jeho životě, zálibách a práci.

  S dobrým pocitem a plní nových zážitků jsme odcházeli zpět do města. Navštívili jsme výstavu v Senátu Parlamentu ČR, dary prezidentů a po další procházce Prahou jsme se unavení vrátili domů. Jednou bychom se opět rádi do amerického centra vrátili, tak budeme doufat, že se toho dočkáme ještě za naše volební období.

  Zuzana Procházková
  předsedkyně PDM MO
  tisková mluvčí NPDM

  Autoři