Z projektu Studenti studentům - Adopce na dálku® v Indii, DR Kongo a Zambii aneb Stačí dva roky podpory a můžete změnit život jednoho mladého člověka…
  Pod projektem Adopce na dálku® si většina lidí představí podporu malého školáčka, který může díky podpoře dárce z Česka studovat a prožít radostnější dětství. Tato představa je správná. Na světě bohužel stále žije velké množství dětí, které nemají přístup ani k základnímu vzdělání. Program Adopce na dálku® Arcidiecézní charity Praha však pomáhá i starším studentům na středních a vyšších školách, kteří si nákladnější studium nemohou dovolit. Bez vaší pomoci by nemohli ve svém vzdělávání pokračovat. A přitom právě dospívající z Indie, Konga či Ugandy mají oproti dětem na začátku školní docházky nesrovnatelně větší šanci, že studium skutečně dokončí. Tak proč jim neumožnit to, co nám připadá naprosto normální: vystudovat obor, který jsme si sami zvolili, a věnovat se práci, která nás baví.

  Z projektu Studenti studentům - Adopce na dálku® v Indii, DR Kongo a Zambii Podporovat studenta má navíc některé výhody. V prvé řadě je to délka sponzorství, která ve většině případů nepřesahuje tři roky. Proto je tato forma podpory vhodná zejména pro studenty a studentské kolektivy. Po dokončení střední či vysoké školy se všichni sponzoři rozprchnou a začínají nový život. Nikdo se tedy nemusí obávat dlouholetého závazku.

  Dalším pozitivem je možnost kvalitnější komunikace s indickým či ugandským studentem. Tito mladí lidé už umí ve většině případů anglicky tak dobře, že pro ně není problém napsat svému sponzorovi osobnější dopis, který neobsahuje pouze standardní fráze.

  Rozhodnutí, proč podporovat studenta, jistě ovlivní také studentská solidarita. Je to úžasný pocit, když si uvědomíte, že na druhé straně zeměkoule se může díky Vám připravovat na vysněné povolání i další člověk.

  Z projektu Studenti studentům - Adopce na dálku® v Indii, DR Kongo a Zambii Do studentské Adopce na dálku® jsou zahrnováni mladí lidé, kteří dokončili základní docházku a bez Vaší pomoci by museli začít ihned pracovat na špatně placených a nestálých pozicích jako námezdní síla. Většina z nich však sní o tom, že se bude moci věnovat některému z praktických oborů, který je připraví na budoucí zaměstnání. Dívky by se rády staly učitelkami, zdravotními sestřičkami, nebo účetními. Chlapci touží být automechaniky, elektrikáři nebo instalatéry. Výhodou zmíněných oborů je fakt, že po jejich dokončení nejsou mladí lidé nuceni opouštět své rodiště a hledat si práci ve velkém městě. Praktické profese totiž uplatní ve prospěch své komunity a pomohou jí k rozvoji. Zůstanou navíc v prostředí, které dobře znají a kde mají lepší podmínky k seberealizaci. Podporou jednoho studenta tedy sponzor pomáhá celá jeho komunitě.

  Výše zmíněné argumenty tedy dokazují, že podporovat studenty v Indii, Kongu či Ugandě má skutečně smysl. Proč tedy nezačít hned teď? Na Vaši podporu v současné chvíli mimo jiné čekají tito tři studenti:

  Maria z Indie (Studenti studentům, Charita - Adopce na dálku®) Maria SHYNA
  Osmnáctiletá Maria z Indie je velice pracovitá dívka. Specializuje se na podnikání a ráda by vystudovala management a obchod. Přeje si, aby lidem ze svého okolí zprostředkovala lepší přístup ke zboží i službám. Bez pomoci dárce z České republiky si však studium nemůže dovolit, protože pochází z velmi chudé rodiny. Její otec je elektrikář, takže nemá stálé zaměstnání, a matka se stará o domácnost.

  Bénit z Demokratické republiky Kongo (Studenti studentům, Charita - Adopce na dálku®) Bénit MBOMA LUBENI
  Bénit pochází z Demokratické republiky Kongo a je mu 18 let. Je to inteligentní a vážný hoch. Rád se učí a je ambiciózní. Velice rád by se totiž jednou stal lékařem, aby mohl pomáhat lidem ze své komunity. Chybí mu na to bohužel finanční prostředky, protože žije pouze s babičkou, která má problémy mu školné zaplatit. Kdyby našel sponzora, jistě by si mohl svůj sen splnit.

  Renuka z Indie (Studenti studentům, Charita - Adopce na dálku®) Renuka BANDENOR
  Indka Renuka má dvacet let. Pochází z velice početné rodiny, má šest sourozenců. Oba její rodiče pracují jako námezdní dělníci, aby dokázali své děti uživit. Renuka by se ráda stala učitelkou, protože chce umožnit i dalším dětem ve svém okolí získat vzdělání. Opravdu se snaží a velice dobře se učí. Její rodiče však nedokáží zaplatit studium všem šesti dětem, a proto Renuka potřebuje pomoc.

  Kromě Marii, Bénita a Renuky na Vaši podporu čekají i další studentky a studenti z Indie, Konga a Ugandy. Pomožte jim splnit si jejich sen.

  Více informací na: www.charita-adopce.cz nebo na telefonu 224 246 519 a 224 246 573.

  Kristina Maršálková
  Koordinátorka Adopce na dálku® v Indii, DR Kongo a Zambii

  Autor