Titulní stránka Archy č. 4/2010Monotematický, a přesto mnohovrstevnatý obsah přináší svým čtenářům nové číslo časopisu Archa (4/2010). Známá přehlídka volnočasových aktivit dětských a mládežnických sdružení Bambiriáda, která je ústředním námětem rozšířeného „speciálu“ Archy, letos znovu nabídla přehršli rozmanitých aktivit. „V pořadí již dvanáctá Bambiriáda, ta s letopočtem 2010, opět nezklamala. Znovu byla akcí především pro děti a mládež, potažmo i pro jejich rodiče, kteří malé návštěvníky doprovázejí – a opět si ji děti v nejrůznějších koutech naší republiky báječně užily,“ napsala k tomu Lucie Celbová v úvodníku nazvaném „Bambiriáda opět zabodovala“.

  Mediální otisk čtyřdenního maratonu ve 13 městech naší republiky zůstane v Arše v podobě tradičních tiskových zpráv prokládaných „pohlednicemi“ z bambiriádních měst, výňatky z webových stránek i autorskými texty pořadatelů regionálních akcí. Nechybí ani reportážní příspěvky z cest, které po krajských bambiriádních areálech podnikli předseda pořadatelské České rady dětí a mládeže (ČRDM) Aleš Sedláček („Za Bambiriádou na Moravu“) a místopředseda ČRDM Ondřej Šejtka („Promočené moravskoslezské Bambiriády“), fotogalerie a dvoustránkový „bambiriádní zoom“ Marka Krajčiho, ba ani letmé připomenutí obdobné akce konané podle českého vzoru na pěti místech Žilinského kraje v sousedním Slovensku.

  Bambiriáda 2010 proběhla pod mottem „Tvůj průvodce volným časem“ a k němu se také vázala stěžejní projektová novinka letošního 12. ročníku – internetová databáze www.kamchodit.cz. Zmíněný projekt zevrubně představuje ve svém článku „Centrální mozek pražské Bmabiriády“ Michaela Přílepková: “Ukazuje místa po České republice, kam se dá ve volném čase chodit, od mateřských center a veřejných sportovišť po velké množství kluboven občanských sdružení nebo domů dětí a mládeže a dalších. Stačí zadat adresu (ulici, čtvrť) a zobrazí se značky, které jsou pojaté jako barevné piktogramy.“

  Díky příspěvkům od přímých účastníků Bambiriády z řad některých pořádajících sdružení (Duha, Pionýr) mají čtenáři Archy možnost seznámit se i s jejich pohledem na letošní akci. Duha poskytla Arše i bezprostřední dojmy ruské dobrovolnice, toho času působící v kanceláři Duhy v rámci projektu Evropské dobrovolné služby. „První dva dny jsme pomáhali dužině s malováním masek a výrobou maličkostí z korálků. Samozřejmě jsem si také udělala svou masku a náušnice. Zbylé dva dny jsme s dětmi hráli stolní hry. Osobně to pro mě nebylo nic jednoduchého, protože nemluvím ještě dobře česky. Při práci s korálky pro mě bylo jednoduché vysvětlit, co mají děti dělat, ale pravidla stolních her jsem už vysvětlit nedokázala. Tyto dny jsem se učila já od dětí,“ napsala mj. Darina Stěpanova z Nižného Novgorodu.

  Zahraniční přesah Bambiriády je dobře patrný z článku nazvaného „ČRDM pokračuje v pomoci kosovské mládeži“. Jeho autor, zahraniční sekretář ČRDM Marek Krajči v něm popisuje předání věcného daru vzešlého z humanitární sbírky pro kosovské děti a mládež, již ČRDM se svými partnery zorganizovala v rámci doprovodných akcí Bambiriády, a navázala tak na obdobnou událost z loňska. Letošní dar byl určen pro gymnázium v Podujevu a jeho předání bylo umožněno díky vstřícnosti Armády ČR. „Do Kosova jsme vezli 20 počítačů, velké množství školních a sportovních pomůcek, knížek a učebnic angličtiny v celkové hodnotě více než 160 000 korun. Největším dílem přispěla firma Office-centrum, jež věnovala počítače. Bez účasti této firmy by totiž humanitární pomoc byla mnohem skromnější. Dále se do sbírky zapojila Česká rada dětí a mládeže, Rada dětí a mládeže kraje Vysočina, RADAMOK – Rada dětí a mládeže Moravskoslezského kraje, Středočeská krajská organizace Pionýra, Salesiánské hnutí mládeže, Zastoupení Evropské komise v ČR, Pojišťovna České spořitelny a rovněž individuální dárci,“ poznamenává Marek Krajči.

  Je jasné, že obsah celého dvaatřicetistránkového čísla Archy se do několika odstavců avíza nevměstná. Úplným závěrem tedy snad už jen krátké upozornění na zasvěcenou stať Daniely Havlíčkové z NIDM „Neformální vzdělávaní – celoevropské téma“ a na příspěvky předsedy Asociace TOM a koordinátora pracovní skupiny ČRDM Stát Tomáše Novotného, mapující aktivity České rady ohledně memoranda o povolební podpoře stran spolkům a organizacím dětí a mládeže.


  Ve formátu PDF si můžete Archu č. 4/2010 prohlédnout ZDE.


  Témata Archy v roce 2010 spolu s termíny uzávěrek příspěvků pro jednotlivá čísla naleznete na http://www.crdm.cz/view.php?cisloclanku=2003062702


   

  Autor