Českou nemocnici v Buikwe v Ugandě (celým názvem Česko-slovensko-ugandskou nemocnici sv. Karla Lwangy) vybudovala Arcidiecézní charita Praha v r. 2007 s cílem zpřístupnit zdravotní péči lidem z vesnic v širokém okolí Českou nemocnici v Ugandě otevřela před čtyřmi lety, v únoru 2007, Arcidiecézní charita Praha v kraji Buikwe poblíž Viktoriina jezera. Cílem tohoto rozvojového projektu je zpřístupnění zdravotní péče chudým lidem z vesnických oblastí, včetně čtyř tisíc dětí zapojených do programu Adopce na dálku® pražské Charity.

    „Česká nemocnice v Ugandě je unikátní svým rozsahem i tím, že jde o skutečně český rozvojový projekt. Na provoz Nemocnice totiž finančně přispívají desetitisíce dárců z celé České republiky,“ říká Petra Matulová, vedoucí Rozvojového střediska Charity Praha. „Největším úspěchem, který si Nemocnice darovala ke svému čtyřletému výročí fungování je ošetření 100.000 pacienta,“ pokračuje Matulová.

    Česká nemocnice v Buikwe v Ugandě Mezi nejčastější onemocnění patří malárie, tuberkulóza, HIV/AIDS, podvýživa a chudokrevnost. Petra Matulová dodává: „V podmínkách chudého venkova v rozvojové zemi je včasnost a kvalita zdravotní péče často otázkou života a smrti. Naše Nemocnice zachránila život mnoha tisícům pacientů, kteří sem byli přivezeni po úrazu, těm, kteří potřebovali akutní operaci slepého střeva či kýly nebo novorozencům a jejich matkám při komplikovaných porodech.“

    Financování
    Stavbu Nemocnice v roce 2006 hradila Charita Praha s přispěním Ministerstva zdravotnictví ČR. Provozní náklady, které se pohybují okolo 10 mil. Kč ročně, jsou kryty ze zdrojů Charity Praha (dary od individuálních a firemních dárců z celé České republiky, dary na sbírkové konto Nemocnice), z příspěvků partnera projektu Vysoké školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, poplatků od pacientů a z rozpočtu kraje Mukono v Ugandě.

    Mediální kampaň
    Vzhledem k tomu, že je Nemocnice závislá na podpoře české veřejnosti, uspořádala Charita k jejím čtyřletým narozeninám mediální kampaň. Zapojila se do ní mimo jiné i Česká televize, která vysílá od poloviny ledna do poloviny února 2011 propagační spot v rámci svého programu podpory charitativních kampaní. Spuštěny byly také nové webové stránky Nemocnice.

    O Nemocnici
    Dětská lékařka Barbora Silharová, česká nemocnice v UganděAreál Nemocnice je vybudován ve vesnické oblasti, zabírá plochu cca 1 500 m2. V zařízení jsou k dis­pozici čtyři ambulantní ošetřovny s denním provozem – dospělá, dětská, chirurgická a gynekologická. Hospitalizovaní pacienti využívají čtyři lůžková oddělení a infekční jednotku. Nemocnice je vybavena velkým a malým operačním sálem, dvěma labora­torními pracovišti, rentgenem. Provoz zajišťují tři čeští a slovenští lékaři spolu se sedmdesátičlenným týmem místních pracovníků.

    Vedle zdravotní péče se Nemocnice věnuje také prevenci. Dvakrát týdně vyjíždí porodní asistentka a zdravotní sestra do okolních vesnických oblastí, kde se zaměřují na těhotné matky a novorozence. Součástí výjezd­ních programů jsou i osvětové přednášky zaměřené především na prevenci – od malárie až po obecné hygienické zásady. Dále jsou v rámci výjezdních programů školeny tradiční porodní asistentky a ves­nický zdravotnický personál a je prováděno HIV testování Mezi další preventivní pro­gramy patří prevence přenosu HIV z matky na dítě a prevence a léčba dětské podvýživy.

    O Charitě Praha
    CharitaArcidiecézní charita Praha je církevní právnickou osobou, účelovým zařízením římskokatolické církve, které si klade za cíl pomáhat na principech křesťanské lásky lidem v nouzi bez ohledu na jejich náboženskou, rasovou či politickou příslušnost. Poskytuje pomoc těm, kteří se ocitli v tíživé životní situaci nebo na okraji společnosti – zejména rodičům s dětmi, lidem bez domova, zdravotně postiženým, seniorům, dětem a dospívajícím z dětských domovů, obětem obchodování s lidmi, obětem domácího násilí, migrantům.

    Významnou činností Charity Praha je také zahraniční rozvojová a humanitární pomoc. Tato pomoc je směřována především do oblasti vzdělávání, zdravotní péče a místního rozvoje. Nejznámějším je program Adopce na dálku®, jehož snahou je podpora konkrétních dětí ve studiu, a nepřímo tak i celkový rozvoj oblastí, v nichž potřebné děti a jejich rodiny žijí.

    Autoři