Projekt Skautské století chce uchovat vzpomínky a příběhy pamětníkůSetkávání příslušníků mladší a starší generace, jejich vzájemné porozumění a uchování vzpomínek a osobních příběhů lidí perzekvovaných za nacistického i komunistického režimu – to jsou hlavní cíle projektu Skautské století. Jeho výstupem je webová stránka, která bude nejbohatším zdrojem materiálů o historii skautingu na našem území. „Stránka Skautské století je součástí stejnojmenného projektu, který si klade za cíl zprostředkovat setkávání mezi příslušníky mladší a starší generace v Junáku a zmenšovat tak prohlubující se mezery mezi nimi,“ vysvětluje vedoucí projektu Miloš Říha. „Stejně důležitým cílem je prostřednictvím nahrávek pamětníků uchovat osobní svědectví o vývoji skautingu na našem území i pro příští generace,“ dodává.

    „Leželi jsme tváří k zemi a jeden esenbák do nás vystřílel celý zásobník, já to koupil do nohy, pak jsem slyšel, že je někdo okřiknul – soudruzi, soudruzi, neprasečte, potřebujeme taky nějaký živý!“ říká v jedné z nahrávek Radomil Raja, který se v červenci 1949 se skupinou sedmi dalších skautů pokusil přejít hranice v Jizerských horách. Za ranního rozbřesku je ve stanech přepadla státní bezpečnost, dva z nich při zásahu zastřelila a zbytek zatkla. Většině z nich bylo méně než osmnáct let.

    Tento i řada dalších podobně silných příběhů mohly zůstat zapomenuty, pokud by se nenašel někdo, kdo by příběhy pamětníků začal natáčet a sbírat. Sdružení Post Bellum nebo Ústav pro studium totalitních režimů podobných nahrávek získali již stovky. V tuto chvíli, a ve spolupráci s oběma uvedenými organizacemi, se k podobné aktivitě chystají skauti a skautky z celé republiky. Stovky mladých tak začnou natáčet vzpomínky skautských pamětníků a umisťovat je na internet.

    „Natočili jsme první nahrávku s bývalou vedoucí skautských dívčích oddílů v Kobylisích. Samy jsme byly překvapené, kolik nového jsme se toho při setkání dozvěděly. Určitě budeme pořizovat další,“ říká třiadvacetiletá skautka z pražských Kobylis Kateřina Kudělová.

    Nová webová stránka bude slavnostně pokřtěna tento čtvrtek na diskuzním večeru v budově Ústavu pro studium totalitních režimů, kterého se zúčastní dva pamětníci se zkušeností s komunistickými věznicemi. Stránku slavnostně pokřtí dva skautští patroni celého projektu: bývalý předseda PEN Klubu Jiří Stránský a bývalá předsedkyně Akademie věd ČR Helena Illnerová.

    Pořizování nahrávek pamětníků v rámci projektu Skautské století bylo finančně podpořeno z programu Mládež v akci a nadací Vodafone. Hlavními partnery projektu jsou Český Rozhlas, sdružení Post Bellum a Ústav pro studium totalitních režimů.