Světové skautské jamboree navštívil také švédský král Carl XVI. Gustav, na snímku podává ruku vedoucí české delegace Veronice Horové (foto Jakub Pavelka)Pohled na část tábořiště Světového skautského jamboree 2011 ve Švédsku (foto Jan Hrnčíř) 22. Světové skautské Jamboree ve Švédsku – setkání 40 000 teenagerů různých národností, vyznání i barvy pleti – skončilo.

  Mezi skauty a skautkami z celého světa bylo i 280 Čechů, kteří poznávali nové lidi ze 150 zemí. Schopnost mladých domluvit se napříč kulturami vede k navazování přátelství, která skautům zůstávají celý život.

  Na Světovém skautském jamboree ve Švédsku si účastníci mohli vyzkoušet i méně tradiční činnosti (foto Jonas Elmqvist) Co znamenají olympijské hry pro sportovní svět, to je Jamboree pro svět skautingu. Mladí lidé se setkávají, aby společně zažívali dobrodružství, pracovali, sportovali, mluvili o aktuálních problémech a hledali jejich možná řešení a učili se od sebe navzájem. Češi se za dva týdny na Jamboree stihli vypravit do opravdového švédského tábora, účastnili se workshopu o obnovitelných zdrojích nebo vyzkoušeli vodní zorbing. Skauti se na Jamboree navzájem navštěvují a hostí (foto Jakub Pavelka)

  „Vyrobili jsme si větrníky a zjistili, kolik větrné elektrárny vyrobí energie nebo si vyzkoušeli nějaké outdoorové aktivity, jako třeba velkou opičí dráhu v lese,“ popisuje své zážitky 17letá skautka Barbora Fialová. Zapomenut ale nezůstane ani festival kultur, který představuje národní jídla, tance i hudbu: „Na jakém jiném místě můžete ochutnat speciality z Argentiny, Saúdské Arábie nebo třeba Kanady? Tady – a proto se nám tu všem tak líbí,“ uzavírá Barbora.

  Část vlajkoslávy na skautském Jamboree 2011 ve Švédsku (foto Jan Hrnčíř) Kromě tradičních stanových podsad představila Českou republiku i zážitková hra o totalitním režimu nebo workshop na téma povodně. Všechny tři české speciality se setkávaly s velkým úspěchem a pochvalami skautů z celého světa, kteří už teď plánují jejich realizaci v domovských oddílech.

  O exotické zážitky na Světovém skautském jamboree 2011 ve Švédsku nebyla nouze (foto Jakub Pavelka) Češi se setkali i se známým skautem a švédským králem Karlem XIV. Gustavem. Jemu i jeho ženě předali český skautský šátek – ten je symbolem skautů na celém světě.
  „Přeji skautům z ČR, ať si užijí Jamboree a odvezou si domů co nejvíce krásných zážitků, inspirace a nových přátelství,“ zmínila se Jeho výsost. „Setkání mladých skautů se samotným králem dokonale vystihuje smysl Jamboree: ukázat, že to, co se často nedaří dospělým – totiž domluvit se – snadno dokáží mladí lidé,“ vysvětluje Veronika Horová, vedoucí české výpravy.

  Jedna z Jamboree, celosvětové setkání skautek a skautů, se koná jednou za čtyři roky.
  Letošní XXII. Jamboree probíhalo od 27. července do 7. srpna nedaleko města Kristianstad na jihu Švédska.
  Účastnilo se ho 280 Čechů společně s 40 tisíci skauty a skautkami ze 150 zemí světa – to je jako kdyby celá Česká Lípa nebo Mladá Boleslav v zahraničí na zelené louce vybudovala nové město.

  Čeští účastníci skautského Jamboree 2011 ve Švédsku (foto Jakub Pavelka) Česká výprava se domů vrátila v pondělí 8. srpna.

  Junák - svaz skautů a skautek ČRDalší snímky z Jamboree najdete ve fotogalerii české delegace:
  http://www.jamboree.cz/fotogalerie/