Obálka Archy č. 4/2011 „Prázdniny se o slovo hlásí slunečnými dny a přípravou na tábory a letní akce. Ti šťastnější z nás, které čekají tři týdny v přírodě s vlastním oddílem, nic nestíhají, pořád něco dohánějí, kontrolují, sepisují a zařizují. Není se čemu divit, neboť čas letního volna bývá povětšinou vyvrcholením celoroční činnosti našich sdružení,“ píše ve svém úvodním slově ke čtvrtému letošnímu číslu zpravodaje Archa 1. místopředseda České rady dětí a mládeže (ČRDM) Jan Cieslar. A vzápětí pokračuje: „Pro nás, kteří nemáme tu možnost být uprostřed tohoto mumraje, zbývá možná lehce nostalgická vzpomínka umocněná alespoň účastí na ´přípravné četě´ před tím, než to celé vypukne. Ale i kdyby nebylo ani této symbolické účasti, vždycky si 1. července sám pro sebe řeknu, že už jsou zase tady.“ Letmé prolistování Archou snad připomene alespoň něco málo z toho, jaké byly ty letošní.

  Lasování, uzlování, odlévání zvířecích stop, ale také pěší i cyklistické výlety, výtvarné a hudební dílny, táboráky, koupání, sportovní turnaje… Tábory Duhy jsou programově pestré, a tak si z nich i letos jejich účastníci odváželi spoustu prima zážitků. No řekněte sami – komu se poštěstí třeba držet noční hlídku společně s nefalšovaným sovím strážcem…?
  S tomíky z Asociace turistických oddílů dětí a mládeže (TOM) vnoříme pádla do vln Váhu a Ohře a vydáme se na báječné vodácké putování; za skauty se vypravíme pro změnu do Švédska na světové Jamboree, kam dorazilo na 40 000 teenagerů různých národností, vyznání i barev pleti, a díky zasvěcenému textu Jaroslava V. Hynka si připomeneme také Masarykův tábor YMCA na Sázavě, který letos slaví – považte – rovných devadesát let…

  Kdo se účastnil některého z táborů Pionýra, mohl počítat s tím, že zažije zajímavou, napínavou hru, jako například ve „středověku“ pod Zubříčem nebo s důvtipem Sherlocka Holmese v Rajnochovicích, v malebném prostředí Hostýnských vrchů. Neotřelou zábavu nabídly rovněž tři příměstské a jeden pobytový tábor, které připravilo na letošní prázdniny občanské sdružení 7 DNÍ z Mikulova…
  Tábory zkrátka vévodí – nejen letním prázdninám, ale z pochopitelných důvodů i po-prázdninovému čísla Archy. V druhé půlce srpna se dva z nich ostatně staly cílem i „inspekční cesty“ hlavního hygienika ČR Michaela Víta; doprovázeli ho na ní ještě jeho kolega z odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Jaromír Hrubý, místostarosta Junáka Petr Vaněk a předseda ČRDM Aleš Sedláček. Více se dozvíte z tiskové zprávy ČRDM, již Archa publikuje.

  Dětská sdružení jsou alternativou zájmových kroužků. Plnohodnotnou. A vyjdou levněji. Začátek školního roku s sebou s obvyklou várkou „provozních“ školních starostí přináší ještě jedno staronové dilema: Kdy, kde a jak má dítě trávit svůj volný čas? Archa se článkem na dané téma vrací k tiskové konferenci ČRDM, jež na samém sklonku prázdnin proběhla za účasti místopředsedy České rady Ondřeje Šejtky a ředitelky Kanceláře ČRDM Petry Chourové.
  Pod titulkem „Stačí nám vaše nadšení“ si pak můžete přečíst profilový rozhovor s koordinátorkou dobrovolnického projektu „Tamjdem“ Markétou Votavovbou, členkou Duhy – sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi.

  Rubrika Představujeme tentokrát přiblíží čtenářům v materiálu nadepsaném „Přinášíme světlo do života potřebným“ Slezskou diakonii; Kolpingovo ČR dílo poreferuje o protidrogové osvětě na Šatlava festu, kde se „promítlo“ i kolpingovské Spektrum – centrum primární prevence a drogových služeb, a pozornosti čtenářů by neměla uniknout ani zpráva o skvělém úspěchu našich mladých hasičů na II. mistrovství světa dorostenců v požárním sportu. V Petrohradě, kde se konalo, si vedli skvěle: přivezli odtamtud pět medailí, a český reprezentant Jan Gášek se stal v jedné z disciplín dokonce mistrem světa.

  Stažení Archy číslo 4 / 2011 pomocí QR kódu

  Stažení Archy číslo 4 / 2011 pomocí QR kódu

  Archu č. 4 si můžete ve formátu pdf prohlédnout na:
  http://www.crdm.cz/download/archa/2011/archa-2011-4.pdf

  Témata Archy v roce 2011 spolu s termíny uzávěrek příspěvků pro jednotlivá čísla naleznete na http://www.crdm.cz/view.php?cisloclanku=2003062702


  Časopis Archa je tištěným zpravodajem o výchově a využití volného času dětí a mládeže. E-upozornění na nové číslo v elektronické verzi, uveřejňované na sevrveru Adam, si lze jednoduše zařídit na www.adam.cz/readers.php?akce=new