Přelomový březnový a dubnový víkend jsme se i přes předpověď nepříznivého počasí vydali strávit víkend trochu jinak s Tamjdemem na hrad Hartenberg. Sešlo se nás 7 odvážlivců, mladých lidí jak z Čech, tak i ze zahraničí s cílem pomoci neziskové organizaci skrze nevšední dobrovolnickou zkušenost. Občanské sdružení Hartenberg, jenž vzniklo teprve v roce 2008, je unikátní projekt na obnovu hradu Hartenberg, ale nejenom to.

  Jejich cílem je obnovit kulturní a přírodní dědictví kolem samotného hradu. Ačkoli jejich cesta za úspěchem bude trnitá a dlouhá, i my jsme měli jedinečnou příležitost přiložit ruku k dílu a pomoci s realizací této myšlenky.
  Během víkendu jsme se nejvíce věnovali přípravě teras, které by měli být později využity na setbu zeleniny a koření. Nejdříve bylo nutné vyčistit prostor od křoví a jiných menších dřevin. Následně se statní dobrovolníci, hlavně chlapi, ujali rýčů. Dívky půdu dále kátrovaly. Protože počasí nebylo nejpřívětivější, ohřívali jsme se u založeného ohně a odpočinek si prokládali teplým čajem.

  Tamjdem na hradě Hartenberg Protože Tamjdem samozřejmě není pouze o dobrovolnické práci, ale i o tom neformálním vzdělávání a poznání tamější místní organizace. Libor (člen sdružení) nám ukázal blízké okolí. Nejdřív jsme zavítali do bývalého pivovaru, tedy to co z něho zbylo. Pak jsme se vydali lesními stezkami na Goetheho vyhlídku a pokračovali do středověkých štol, kde se těžilo především zlato a železo. Večer jsme stačili shlédnout několik dokumentů, pojednávajících o historii hradu Hartenberg a několik krátkých videí z minulých workcampů.

  Sice Tamjdem je pouze víkendový dobrovolnický projekt, avšak i tak se dá stihnout spousta věcí. A tak jsme po třech dnech aktivního poznávání a pohybu s dobrým pocitem odvedené práce v neděli odpoledne nasedli do vlaku směr Praha. Tady najdete fotky z projektu:
  https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150811310648502.514307.76971463501&type=3&l=7f295c4db0

  Program Trochujinak - workcampy DuhyDuha - sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi Tamjdem je pro někoho miniworkcamp, pro někoho expedice do neznáma, dobrovolnictví trochu jinak, zábava, pro jiné příležitost procvičit si cizí jazyk a poznat sama sebe. Chcete zažít víkend trochu jinak?
  Další Tamjdemy plánujeme v různých českých neziskových organizacích, vybrat si tak můžete z ekologie, farmaření, koní a kultury. Podívejte se na více podrobností zde:

  http://www.trochujinak.cz/tamjdem/terminy-aneb-kdy-tamjdem/

  www.trochujinak.cz

  Autoři