Časopis Zámeček obsadil v prestižní anketě Zlatý středník třetí místo v kategorii časopisů státní, veřejné a neziskové sféry. Pro děti ze všech dětských domovů v České republice jej vydává Duha Zámeček z Havířova (organizační jednotka sdružení Duha). Anketu vyhlašuje profesní sdružení PR Klub, podle odborníků má v záplavě podobných soutěží a anket největší kredit.

    Cílem oceněného časopisu je přinést dětem do zařízení náhradní výchovy nejen radost a zábavu, ale především informace o dětských právech, kontakt s okolním světem a nabídku aktivit, do kterých se mohou kluci a holky zapojit. Zámeček zároveň dává příležitost talentovaným dětem – více než dvě třetiny obsahu připravují děti z jednotlivých domovů. V loňském roce navíc dětem umožnil dětem diskusi o plánech vlády, která chce postupně zrušit dětské domovy.

    Časopis Zámeček pro děti z dětských domovů V roce 2011 prošel Zámeček revolučními změnami, vedení redakce převzali odchovanci domovů, které si časopis ve své dětské redakci vychoval, a také děti, které dosud v dětských domovech žijí. „Když jsem žila v dětském domově, každý měsíc jsem se těšila na nové vydání a pak doslova hltala každou stránku. Mám velkou radost, že se teď můžu na přípravě časopisu podílet,“ řekla šéfredaktorka Veronika Vargová, která vyrostla v DD Humpolec.

    Časopis se loni zaměřil na změny, které děti v domovech čekají. „Mí kamarádi teď řeší katastrofické zprávy z novin, že se jejich domov zavře. Snažíme se jim vysvětlit, že se nebudou muset nikam stěhovat, protože změny přijdou postupně a pomohou hlavně dětem, které díky nové státní koncepci už do děcáku sociálka neodveze,“ dodal šéfreportér Zámečku Gracián Svačina, chovanec DD Jemnice, který loni získal cenu Zlatá litera za článek o totalitních přežitcích, které se v domově projevily před návštěvou první dámy.

    Duha Zámeček Hlavní náplň jednotlivých čísel tvoří reportáže z akcí domovů, tipy na zajímavé akce a vlastní tvorba dětí v podobě jejich básniček a příběhů. Téma vydání určují aktuální ankety, které se zaměřují například na porovnání systému vycházek v různých DD, zkoumají názory dětí na kamerové systémy v jejich zařízeních nebo zjišťují, jaký mají děti v domovech přístup k internetu. Časopis má také svou internetovou verzi na adrese www.zamecek.net.

    Veškerou redakční práci zajišťují tvůrci časopisu zdarma, vydavatel hradí jen náklady na tisk a poštovné. Na to mu pravidelně přispívají ministerstvo školství, Nadace Terezy Maxové dětem, Nadace ČEZ, Kellner Family Foundation a další dárci. Jednotlivé nadace i další neziskové organizace také na stránkách časopisu představují své projekty, do kterých se mohou děti z domovů zapojit.

    Vladislav Sobol, předseda redakční rady Zámečku

    #inkluze #socialnizaclenovani

    #inkluze #socialnizaclenovani

    Sociální začleňování (inkluze) z pohledu organizací pracujících s dětmi a mládeží je začlenění sociálně nebo zdravotně hendikepovaných dětí a mládeže do volnočasových aktivit pořádaných spolky, oddíly, kluby… apod. Cílem přitom je, aby se stali aktivními a rovnoprávnými členy skupiny. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) toto sociální začleňování podporuje prostřednictvím rozvoje způsobilostí, dovedností a schopností vedoucích, dobrovolníků a dalších spolupracovníků pracovat s dětmi a mládeží se specifickými potřebami v rámci volnočasových aktivit. Vytváří informační prostor pro sdílení zkušeností a předávání informací o aktivitách podporujících inkluzi dětí a mládeže.

    Autor