V pořadí sedmý letní dětský tábor uspořádala Duha Paprsek na turistické základně v malebné podhorské obci Vižňov na Broumovsku.

  Počasí k nám bylo nejpřívětivější za poslední léta, a tak jsme si pobyt opravdu užili. Celotáborová hra byla inspirována Jiráskovými Starými pověstmi českými.

  Osazenstvo vižňovského tábora (foto Duha Paprsek)Děti byly rozděleny do osmi starobylých rodů – Běchovicové, Děčané, Drahelčicové, Litoměřicové, Municové, Stadicové, Těptové a Vršovci – které bojovaly v jednotlivých etapách hry o lipové listy, neboť lípa byla od pradávna českým národním stromem. Kmen a korunu lípy znázorňoval také herní plán. V jednotlivých etapách, inspirovaných činy Čecha a Lecha, Kroka, Libuše, Tety, Bivoje a dalších postav, musely děti zdolat nejednu překážku; vyráběly zdobené oštěpy, model Morany z přírodních materiálů, staroslovanskou zdobenou keramiku, luštily šifru, zahrály si bojovou hru s lovem zvířat, absolvaly náročnou trasu v lesnatém kopcovitém terénu, hledaly stříbrné valounky v horském potůčku a stavěly model slovanské vesnice.

  Bodování celotáborovky (foto Duha Paprsek)Další bohatý program probíhal ve věkově rozdělených oddílech, kde bylo přichystáno nepřeberné množství her, soutěží a dalšího programu. Pro ilustraci – nejstarší děti (II. stupeň ZŠ) podnikly výlet na rozhlednu na Ruprechtickém špičáku (880 m.n.m.) se vstáváním ve 4 hodiny ráno, vařily guláš v kotlíku na ohni, svou kuráž projevily při stezce odvahy v okolí vižňovského hřbitova a „skoro přespaly“ mimo tábor v již postavených stanech (plány zhatila blížící se bouřka). Všechny děti se také naučily vázat tábornické uzly, pracovat se sekerkou a pilkou, seznámily se s morseovkou, mapovými a pochodovými značkami, jakož i poznáváním rostlin a přírody obecně.

  Tábor se konal v malebné krajině Broumovska (foto Duha Paprsek)Broumovsko a Policko je turisticky atraktivní kraj, proto jsme si nemohli nechat ujít některá významná místa. Navštívili jsme Adršpašsko-teplické skály, zříceninu hradu Skály, stolovou horu Ostaš, muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují, Broumovský klášter s nádhernou knihovnou a Vambereckými mumiemi, kde nás provedl sám loupežnický synek Lotrando v historickém kostýmu, ale také nově opravené koupaliště – aquapark v Meziměstí; menší děti navštívily farmu a svezly se na koních.

  Duha - sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesiCelý tábor utekl rychle a bez jakýchkoli problémů, vyhodnocení, předání diplomů a odměn proběhlo u závěrečného slavnostního ohne, který byl zapálen klasicky velkou smolnou fakulí. Táborníci však nemusejí být smutní, neboť vedení Paprsku již pro ně připravuje první zářijovou víkendovku do Olomouce.

  Děkujeme všem dětským účastníkům, dobrovolníkům z Duhy Paprsek, sponzorům a Městu Krnov na VFP.

  Autoři