Kreslený příběh Tajemství Velkého Vonta podle závěrečného románu stínadelské trilogie Jaroslava Foglara vyjde poprvé letos na podzim. Autorem komixu je Marko Čermák.
  Navíc pro ty, kteří si budou chtít doplnit netypické podlouhlé vydání prvního a druhého dílu z roku 1969 respektive 1970 o díl třetí, vyjde i sběratelské černobílé vydání v historicky stejném formátu.

  V únoru 1969 předal Jaroslav Foglar Marko Čermákovi scénář ke kreslenému příběhu Záhada hlavolamu. V únoru 2012 tentýž kreslíř převzal od zkušeného komiksového scénáristy Jiřího Macka – Čiksiky podklady k nakreslení závěrečného dílu Foglarovy stínadelské trilogie.

  Stínadelská trilogie = dva kreslené příběhy. Takový stav panoval přes dvacet let. Zatímco ze slavných románů Jaroslava Foglara Záhada hlavolamu (první zveřejnění r. 1940/1941) a Stínadla se bouří (první zveřejnění r. 1946/1947) převedených do komiksů se radujeme již od roku 1970 respektive 1971, na poslední díl – Tajemství Velkého Vonta (první oficiální zveřejnění r. 1990) – dosud nedošlo. Nikoliv proto, že by za tak dlouhou dobu nikdo nebyl osvícen nápadem. Naopak. V průběhu uplynulých dvou desetiletí se nezávisle na sobě objevila řada snah o to, aby platilo: stínadelská trilogie = tři kreslené příběhy.

  Tajemství Velkého Vonta - komix podle příběhu Jaroslava Foglara nakreslil Marko Čermák Nikdy však z nejrůznějších příčin jednání nedospěla ani náznakem k optimistickému výhledu. Jaroslav Foglar sám se v posledních letech svého života pro rozsáhlost a náročnost úkolu necítil na zpracování scénáře (pro úplnost připomeňme, že scénář druhého z příběhů – Stínadla se bouří – také, z časových důvodů, nezpracovával před čtyřiceti lety sám J. Foglar, ale výtarník Vladimír Pechar – Pluto).

  Po smrti J. Foglara v lednu 1999 se dlouho čekalo na vyřešení vleklých soudem projednávaných sporů o Jestřábovu pozůstalost včetně autorských práv (Spor se sice táhne dodnes, avšak notář pověřený dočasně správou dědictví, s ohledem právě na dlouhou dobu těchto jednání, nyní již přistupuje i na uzavírání smluv na některá nová díla.)
  A dlužno dodat, že ani kreslíř prvních dvou příběhů Marko Čermák se do namalování posledního příběhu dlouhodobě dvakrát nehrnul, ba naopak.
  Nezanedbatelnou překážkou řady záměrů o vydání byla (a je) i finanční náročnost celého projektu.

  Po čtyřiceti třech letech se tak kruh uzavírá a končí tak zároveň víc než dvě desítky let čekání na kreslenou tečku za legendárním příběhem, jehož úplně první řádky spatřily světlo světa před sedmdesáti dvěma roky.

  Vázaný barevný sešit s rozsahem 48 stran formátu A4 bude mít doporučenou prodejní cenu 280,- Kč.
  Akční cena pro předplatitele je stanovena na 220,- Kč při platbě nakladatelství Václav Vávra do 1. 11. 2012.

  Sběratelské černobílé vydání bude k dispozici v limitovaném nákladu 200 ks + 30 ks autorských výtisků (číslované a podepsané Marko Čermákem).
  Akční cena tohoto vydání bude 499,- Kč.

  Publikace si můžete objednat na adrese:
  Václav Vávra, Masarykovo nábřeží 2018/10, Praha 2, 120 00
  !!!Změna emailové adresy pro objednávky! Nově: vavra@intercrosse.eu
  www.intercrosse.eu
  telefon 603 247 819

  Zdroj: www.bohousek.cz

  Kresba na obálku komiksu Tajemství Velkého Vonta © Marko Čermák, 2012.
  Bez souhlasu autora a nakladatele není reprodukování kresby dovoleno.

  Autor