V letošním roce rozjíždí chrudimská herna deskových a karetních her „Hrajeme si s Chrudimkou“ již svoji šestou sezónu. Položili jsme hlavnímu organizátorovi této akce, Jaromíru Zajíčkovi, členu občanského sdružení Altus, několik otázek.

  Jak to s tím „hraním“ začalo?
  Za vznik herny vlastně mohou skauti z nedalekých Slatiňan, kteří na podzim roku 2007 pořádali ve své klubovně víkend deskových a karetních her. U nás doma byly v té době hitem počítačové hry, u kterých moji dva synové dokázali trávit všechen svůj volný čas. A tak jsem hledal alternativu a vyrazili jsme společně ke skautům. Přiznám se, že do té doby jsem znal pouze šachy, prší, žolíky, Dostihy a sázky a samozřejmě nesmím zapomenout na klasické Člověče, nezlob se!, avšak nic víc. Kluci i já jsme byli z moderních deskových a karetních her nadšeni a při návratu se mě v autě zeptali: „Tati, a proč není taková herna u nás v Chrudimi?“ A tím to celé začalo.

  Hrajeme si s Chrudimkou (foto Jaromír Zajíček, archiv herny) A jak vlastně herna funguje a pro koho je určena?
  Již od počátku byla herna myšlena jako otevřená. To znamená, že k ní má přístup každý, bez ohledu na věk, kdo má chuť si zahrát deskové a karetní hry. Koná se vždy minimálně jednou měsíčně v prostorách chrudimské Základní školy Dr. J. Malíka. Vstup na hernu je zdarma. Hráči si mohou vybrat z velkého množství deskových a karetních her. K dispozici tu jsou lektoři, kteří nováčkům rádi vysvětlí pravidla a zapojí je tak do hry.

  Hrajeme si s Chrudimkou (foto Jaromír Zajíček, archiv herny) Daří se vám shánět nové a nové hry, není to přeci mnohdy levná záležitost?
  Ano, to je pravda. Některé společenské hry opravdu nejsou laciné, ale díky velmi dobré spolupráci s předními českými výrobci a distributory her a hlavně také za finanční podpory města Chrudim se nám podařilo dát dohromady několik desítek moderních deskových a karetních her.

  Hrajeme si s Chrudimkou (foto Jaromír Zajíček, archiv herny) Jaká je návštěvnost herny? Je o tuto aktivitu, zejména mezi dětmi, zájem?
  Na zájem si určitě nemůžeme stěžovat. Průměrná návštěvnost jednoho herního odpoledne se blíží ke čtyřem desítkám. A hráčskou komunitu u nás netvoří jenom děti ze základních škol, ale i studenti středních a vysokých škol. A poslední dobou také rodiče, kteří si jdou „vyzvednout“ své ratolesti, ale nakonec s námi v herně zůstanou, zapojí se do hry a jsou mnohdy překvapeni, co nových her na trhu existuje.

  Hrajeme si s Chrudimkou (foto Jaromír Zajíček, archiv herny) Podíváte se s hernou i do „světa“?
  Určitě ano – s hernou občas zavítáme jednak mezi dětské pacienty chrudimské nemocnice, naposledy tomu bylo zrovna na Den dětí, navštěvujeme také zdejší dětský domov. Každoročně se pak účastníme květnové chrudimské Bambiriády a celoročně pak dalších akcí pořádaných neziskovými organizacemi v okolí.

  Proč jste zvolili název herny zrovna „Hrajeme si s Chrudimkou“?
  To je hrozně jednoduché – Chrudimka je název internetového studentského portálu, který si vzal tuto hernu pod svoji patronaci a jehož redaktoři jsou zároveň i lektory této herny.

  projekt Hrajeme si s Chrudimkou A co vaši kluci, ještě si s vámi hrají?
  Nejen to – oba mi, už jako středoškoláci, pomáhají v herně jako lektoři. A nesmím zapomenout na svoji ženu, která mi v herně také pomáhá.

  A otázka na závěr, kde se můžeme o vaší herně dozvědět víc?
  Více o naší herně lze najít na internetových stránkách www.chrudimka.cz/herna a nebo na FB profilu www.facebook.com/hrajeme.si.s.chrudimkou.

  Děkujeme za rozhovor a přejeme organizátorům, aby jim to hraní s dětmi vydrželo ještě hodně let.

  Pavla Horáčková

  Autoři