V neděli 21. dubna 2013 se sjely do Jiráskova divadla v České Lípě dětské turistické oddíly mládeže ze široka daleka, aby opět po roce předvedly své divadelní umění.

    Domácí TOM 1007 Chippewa zde s podporou města Česká Lípa a Asociace TOM ČR zorganizoval již 15. ročník divadelního festivalu amatérských vystoupení dětských turistických oddílů. Letošní výzvy se nezalekly kromě pořadatelů ani spřátelení českolipští Dakoti, oddíl STAN z Prahy, Liščata z Velkých Hamrů, Veverk z Brandýsa nad Labem, a dokonce skupinka mládežníků z oddílu Maracaibo z dalekého Třince. Podpořit dětské herce přijeli i tomíci z Poděbrad a Úštěku, rodiče, kamarádi, zástupci města pan místostarosta Tomáš Vlček a paní starostka Hana Moudrá. Všem za podporu velmi děkujeme.

    Z 15. ročníku divadelního festivalu amatérských vystoupení dětských turistických oddílů (foto Asociace TOM)V divadle hrály děti opravdu všech věkových kategorií, nejmladší Terezce ještě není ani rok, ostatní navštěvují školky, základní, střední či vysoké školy, mnozí vedoucí samozřejmě pracují. A to vše dohromady spolu s originálním scénářem a měsíci příprav vytváří neopakovatelnou atmosféru jediného dne v celém roce. Dne, kdy si všichni vyzkouší stát na jevišti a nebýt na chvíli sám sebou, ale postavou určenou scénářem. Místo i okolnosti nutí děti učit se text zpaměti, artikulovat, mluvit nahlas a srozumitelně, tančit či zpívat, když je to potřeba, převlékat se, maskovat tvář, umět si udělat srandu ze sebe a svých kamarádů.

    Z 15. ročníku divadelního festivalu amatérských vystoupení dětských turistických oddílů (foto Asociace TOM)Děti z Brandýsa nad Labem zahrály úžasnou scénku o síle party tomíků, o tom, proč se vyplatí podepsat přihlášku právě do jejich oddílu Veverk. Liščata z Velkých Hamrů zahrála „Pět minut v Africe“ a Maracaibo z Třince pro změnu vyšetřovalo „Kde se ztratí světlo, když…“. Pražská parta STAN předvedla vtipné zrcadlo letošní přímé volbě prezidenta s názvem „Jak se Miloš stal předsedou třídy“. A-TOMPo polední pauze ohromila domácí publikum Chippewa scénkou „Cestování časem“ a nakonec vítězové letošního ročníku Dakoti hrou „To to letí!“. Přestávky stihl vyplnit šikovný žonglér a iluzionista Véna Křepelák, točící téměř čímkoliv, hlavně jojem, tyčemi a koulemi.

    Děkujeme hercům i divákům za krásnou atmosféru.

    Autoři