Michala Kateřina Rocmanová

  Meteorologové předpovídali ochlazení, a tak jsme se po vlně nepříčetných veder těšili, jak se nám s batohy těch pár kilometrů půjde skvěle. Ale ouha – jen jsme vystoupili z vláčku kousek za městem, ovanul nás horký samum. Naštěstí jsme měli v cestě říčku, kterou bylo třeba přebrodit, protože nedávná povodeň strhla mostek. A když už jsme byli mokří, zůstali jsme déle a bavili se stavěním pyramid z kamínků.
  Závěrečná výprava vždycky prověří, co se naši malí táborníci za rok naučili. Ovšem tentokrát prověřila i nás, vedoucí. Vedoucí si totiž musí poradit se vším, na co se rodiče vykašlou nebo co neumějí vyřešit.
  Úkol číslo jedna nastal hned na srazu – zejména nováčci měli plno zbytečných věcí. Část se nám jich naštěstí podařilo zanechat v klubovně.
  Úkol druhý následoval vzápětí: nesedící batoh se jeví dvojnásob těžký. My to víme, rodiče ne. A tomu nejmenšímu klučíkovi plandal velikánský batoh po kolena a řemeny už nešly víc zkrátit. No, poradili jsme si i s tímhle hlavolamem. Za chvíli se ovšem vynořil další…
  Každý vedoucí by měl mít pochopitelně kvalifikaci. Táborový vedoucí zvlášť. Úředně potvrzenou, v kurzu akreditovaném MŠMT. K tomu absolvenci kurzu zdravovědy. Jenže k čemu jsou všechny papíry, jestli si vedoucí neumí poradit v podstatě v každé situaci?
  No, uhodli jste, k ničemu.
  Něco jiného je třeba zafačovat „nasimulovanou“ – obarveným těstem namaskovanou – „rozseklou“ ruku na kurzu, a pak muset ošetřit opravdové „kousnutí“ pilou. Jde i o to, neztratit ani ve stresu hlavu a konat. A jestlipak víte, jak správně vyndat klíště? Ano, nás starší ještě učili, že se zakápne olejem, udusí se, a pak ho vytočíme hlavičkou sirky proti směru hodinových ručiček. Nebo po směru? Chyba! Současná teorie praví: opít klíště alkoholovou desinfekcí, např. jodovou tinkturou, vykývat a vytáhnout.
  Tábory jsou za dveřmi, a takovýchhle úkolů se na každém táboře valí na vedoucí celá hora.
  Věřme, že si se všemi poradí na jedničku.

  Michala Kateřina Rocmanová

  P. S.: O táborech a všelikých letních úskalích víc prozradí naše táborové téma:
  http://www.adam.cz/clanek-2013060101-tabory-2013.html

  A jak přežijí tábor či výpravy rodiče? Ti to jistě také zvládnou, jak ukazuje jedno milé video:
  https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=pyFOJIYlXP8