„Prázdninový čas je časem, který se v české společnosti odjakživa točí kolem dětí

  – neexistuje jiné období v roce, ve kterém by rodiče, kolektivy dospělých, táboroví vedoucí, učitelé všech typů škol věnovali nezměrné úsilí vymýšlení rozmanitých kratochvílí pro ratolesti a děti školou povinné, ale i ty mladší. Prázdniny mají být obdobím, kdy se děti a mládež soustředí na jiné aktivity, než je psaní domácích úkolů, učení na testy a zkoušení,“ píše ve svém úvodníku k novému, pátému sešitu letošní Archy Pavel Bednařík z Prázdninové školy Lipnice.

  A jaké aktivity měl tedy na mysli? Stačí si prolistovat Archu s tématem Táboráku, plápolej… a snad bude jasněji: třeba rafting v Babiččině údolí, testování Hravých krabic, brigádu na Oparenském mlýně, objevování „indiánské země“ poblíž Chotěvic, vyjížďky na koních v Řídelově nebo poznávání života starých Slovanů na táborové základně v Podhradní Lhotě.

  V letos předposledním čísle tištěného zpravodaje o výchově a využití volného času dětí a mládeže se čtenáři dozvědí také to, co všechno stihli účastníci Prázdnin s Brontosaurem – stovky mladých lidí ve věku do 15 do 26 let kosily louky, opravovaly hrady, pomáhaly v zahraničí a na dalších místech, která to potřebují. Jako třeba v případě pomoci našim krajanům v srbské obci Češko Selo – v nejmenší české vesnici na světě…

  Hynek Šolar z České tábornické unie se zase rozepsal o své návštěvě Jihočeské tábornické školy, tomíci Blanka Bočková a Ondřej Šejtka o svých táborech, kde pobývali spolu s Asterixem a Obelixem, respektive s japonskými samuraji, a Monika Němečková ze Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska zevrubně informuje o úspěších dosažených naší hasičskou mládeží na mezinárodní olympiádě ve francouzském Mulhouse.

  V rubrice „Představujeme“ si tentokrát přečtete medailonek sdružení Instruktoři Brno – ve svěžím textu Matěje Klusáčka se dozvíte o netradičních akcích tohoto spolku programově zaměřeného na komplexní rozvoj osobnosti člověka. Jen malá ukázka: „Držíme linii! křičí drobná plavovláska na necelých pár hektarů smrkového lesa. Poznamenávám, že to v jejím případě není potřeba, že má dobrou postavu, načež mě do nohy trefuje bytelná papírová koule přivázaná na gumě. Tady se totiž takto bojuje. Za Moravu a za Švédsko, červená a žlutomodrá. Běhání, strategie, obratnost a především recese a skvělá zábava. Nikdy jsem nechápal, co může být zajímavého na běhání po lese. Tedy než mě přemluvili k účasti…“

  K pročítání a prohlížení je toho v páté letošní Arše zkrátka dost – jak snadno zjistíte, když sjedete myší kousek níž…

  QR kód mobilní verze Archy


  Archu č. 5 si můžete ve formátu pdf prohlédnout na:
  http://www.crdm.cz/download/archa/2013/archa-2013-5.pdf

  #zpravodaj_Archa

  ARCHA Archa je název nekomerčního bezplatného zpravodaje o výchově a využití volného času dětí a mládeže, který od roku 1999 vydává Česká rada dětí a mládeže (ČRDM). Archa vychází v tištěné podobě a v elektronické verzi, uveřejňované na internetovém serveru ADAM.cz. Svým obsahem Archa plní především roli „výkladní skříně“ ČRDM, jejích členských sdružení a jejich rozmanitých aktivit. Jedinečnost Archy tkví v tom, že dlouhodobě a soustavně nejen mapuje události důležité pro mikrosvět spolkové práce s dětmi a mládeží, ale přichází i s vlastními tématy, k nimž hledá – a nachází – „zpětnou vazbu“ ze zmíněných sdružení. V Arše se lze dočíst o mnoha uskutečněných projektech, k nimž náleží kupř. „Sametky“, „Cena Přístav“, „72 hodin“ nebo dříve „Bambiriáda“, „Stromy Anežky České“ apod. Své místo ve zpravodaji Archa mají i články o akcích úžeji spjatých s nadnárodní mládežnickou formací Evropské fórum mládeže, jejímž členem ČRDM je (kupř. „Strukturovaný dialog – Kecejme do toho“), respektive o akcích s výrazně evropským přesahem – „Evropské karty mládeže EYCA“ aj.).

  Všechna čísla Archy najdete ke stažení ve formátu PDF na stránce www.crdm.cz/archa kde naleznete také tematické oblasti, jimž se budou věnovat další plánovaná čísla.
  Informaci o nových číslech Archy můžete získat rovněž prostřednictvím služby RSS feed. Objednat nebo zrušit zasílání avíza na nově vyšlá čísla Archy lze prostřednictvím formuláře na adrese shortlinks.crdm.cz/registrace-e-archa.

  Autor