Pražský studentský summit sice zahájil svůj XIX. ročník už se začátkem září, první společné setkání ale jeho účastníky čekalo minulou sobotu.

    Projekt, který se koná pod hlavičkou Asociace pro mezinárodní otázky, sdružuje 350 středoškolských a vysokoškolských studentů. Ti budou při simulaci OSN, NATO a Evropské unie na pěti přípravných setkáních a čtyřdenní konferenci hájit zájmy státu, který jim byl přidělen během přijímacího řízení. Díky tomu prohloubí své znalosti o současných globálních problémech, zlepší si vyjednávací a argumentační schopnosti a získají celou řadu zajímavých zkušeností.

    Pražský studentský summit 2013 Každý rok se na Pražský studentský summit hlásí několikanásobně více studentů, než jaká je kapacita projektu. Na ty, kteří projdou výběrovým řízením, čeká půlrok naplněný novými informacemi a úkoly. „Mottem letošního ročníku je ‚Nestačí chodit do školy‘ – snažíme se účastníkům nabídnout více, než jim může dát běžná školní výuka. Nabízíme platformu pro diskusi, pro samostatnou práci a pro získávání praktických zkušeností. Studenti projektu dobrovolně věnují své víkendy a přicházejí na Vysokou školu ekonomickou v Praze debatovat nejen se svými kolegy, ale i s odborníky z praxe,“ říká hlavní koordinátorka projektu Zuzana Netolická.

    Pražský studentský summit 2013 První přípravné setkání proběhlo 9. listopadu na půdě Vysoké školy ekonomické v Praze. Studenti se seznámili mezi sebou i s teoretickými základy, na kterých budou stavět v průběhu celého ročníku. Hostem byl Hynek Kmoníček, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky, který účastníkům Pražského studentského projektu představil, jak fungují mezinárodní vztahy v praxi.

    Pražský studentský summit 2013 Pražský studentský summit však nechce být diplomatickou přípravkou. Simulaci jednání mezinárodních organizací používá jen jako prostředek k tomu, aby studenty naučil vyhledávat zdroje, debatovat, prezentovat před velkým publikem, hledat kompromisy i prosazovat svůj názor. Na projekt se zdaleka nehlásí jen lidé, kteří se v budoucnu chtějí věnovat mezinárodní politice, ale i budoucí právníci, učitelé, vědci nebo programátoři. Právě ti si na projektu mohou rozšířit i svou počítačovou gramotnost díky používání cloudových technologií Microsoft Office 365.

    Pro více informací navštivte www.studentsummit.cz

    Autor