Jarní rovnodennost a příchod jara se slaví po celé Evropě podobně. Možná jsou za tím staří Keltové, snad tradice ještě starší. Příznivci ohňů, tajemných obřadů a Keltů si užili hned dvakrát. Například sdružení Boii uspořádalo oslavu jara v sobotu 22. března ve skanzenu v Nasavrkách. Když se setmělo, zapojili se do Keltského telegrafu – řetězu ohňů napříč republikou.

  Boii oslavili jarní rovnodennost ve skanzenu v NasavrkáchBoii oslavili jarní rovnodennost ve skanzenu v Nasavrkách

  Stanovišť, kde zaplály ohně a létaly světlice, bylo přes dvě stovky. Stanoviště Boii bylo u rozhledny Boiika u Českých Lhotic.

  O Keltském telegrafu a své cestě na vrch Radobýl píše Missorka na Baby-café.cz:
  Loni jsme byli na Keltském telegrafu a málem jsme umrzli, bylo mínus deset… Letos jsem se strašně těšila, neb bylo teplo… Pro jistotu pršelo, ale bylo to luxusní.

  Boii oslavili jarní rovnodennost ve skanzenu v Nasavrkách Šli jsme sami s mužem. Tma, bahno, docela pohoda. 🙂 Už po cestě potkáváte lidi… Ti, co chodí potmě, si zásadně tykají – takže žádný „Dobrý den“, ale „Ahoj“ a spousta vtípků. 🙂 Bahno pekelně klouže, tak je to spíš bruslení.

  Trocha funění do kopce, teplá mužova ruka a za chvíli jsme na Radobýlu. A tam je docela dost lidí. Na to, že je sobota večer, že to nehlásili v rozhlase, že se tam nic neprodává a vůbec. 🙂

  Všichni se zdraví. Jedna paní mě poznává od loňska po hlase a ptá se, kde máme děti… 🙂 Nějaká jiná nabízí Margotkovou bábovku (luxusní!). Kdosi shání jelení lůj, jsem ráda, že můžu půjčit.

  Zástupci Boii se zapojili do Keltského telegrafu Zástupci Boii se zapojili do Keltského telegrafu Uprostřed dění dva „Kelti“ stylově odění, nadšení pro věc. Je to docela napínavé… Koukáte do mlhy, kde jen matně tušíte horu, která vám má předat signál… A se zatajeným dechem se snažíte to neprošvihnout – a fakt jo… Zdá se to nemožné, prostě najednou ve tmě úplně jasné světlo!… Je to strašně zvláštní pocit – vědět, že tam někde na kopci stojí lidé, kteří vám vysílají signál, který dostali zase od jiných lidí z jiného kopce…

  Milešovka svítí, tak odpálíme pár rachejtlí (oheň nepovolen s ohledem na CHKO) a napjatě koukáme, zda signál chytne Varhošť… A daří se. A světlo, které se vydalo na svou pouť v 19:30 z Velké Javoriny, utíká dál předat zprávu o tom, že je jaro, že je další rok, že jsme přežili zimu, že se máme rádi, že je nám hezky na světě… Stojí to za to. 😉

  Tak zase za rok. Těším se. 🙂

  Missorka

  Zástupci Boii se zapojili do Keltského telegrafu Co je to Keltský telegraf?
  To, že tajemný keltský národ obýval prakticky v celou Evropu, od britských ostrovů až kamsi za Dunaj, je všeobecně známo. Méně známo je, že tak vznikla rozsáhlá kulturní oblast s čilou komunikací a sdílením informací mezi jednotlivými kmeny, nezávisle na tom, jak daleko od sebe žily… Byli propojení jakýmsi pravěkým internetem. Komu to zní nadneseně, může tomu říkat telegrafní síť.
  V jedné z hypotéz se mluví o využívání signálních kopců pro přenos zpráv napříč celým Kelty obývaným prostorem.
  Pod patronací Regenerace vznikl v roce 2010 tak zvaný Keltský telegraf, v němž se mnohé z keltských tradic v symbolické podobě objevuje. Na kopcích, často původních keltských svatyních, vznikají rok co rok vždy v první jarní sobotu stanoviště, která si pomocí světelných znamení předávají signál, symbolickou zprávu o příchodu jara.

  V letošním, pátém ročníku počet stanovišť dosáhl téměř 220, počet účastníků se odhaduje kolem šesti tisíc!
  (z textů Vlastimila Hely, www.keltskytelegraf.cz)

  Kudy putovaly keltské ohně 2014, najdete v mapce na:
  http://www.keltskytelegraf.cz/mapa-keltskeho-telegrafu

  O spolku Boii se dočtete zde:
  Boii.cz

  Foto Ivana Hronová

  Autoři